AMD Kaveri: mostanra érett be a vállalat fúziója

Dual Graphics és a termékek

Az AMD a CrossFire technológiáról sem feledkezett meg: a Kaveri APU megkapta a Hawaii cGPU-ban bemutatott CrossFire XDMA blokkot. Ennek ma még nincs túl sok jelentősége, de a később érkező Radeon GPU-kban ugyanez a hardver lesz, tehát ez az újítás leginkább a jövőnek szól.

Hirdetés

A Dual Graphics támogatása azonban a jelen, illetve a jövő is. Itt az AMD megteszi, amit sokan reméltek, de kevesen tartottak reálisnak: a Kaveri IGP-je gyakorlatilag bármilyen GCN architektúrára épülő Radeonnal képes együttműködni. Ugyanakkor a vállalat felhívta rá a figyelmet, hogy bár ez önmagában nagyon jól hangzik, de fontos meglátni az IGP és az adott dedikált GPU közötti teljesítménykülönbséget. Egy Radeon R9 290X-en a Kaveri IGP-je nem sokat segít, mivel olyan nagy a két rendszer között az eltérés, hogy a DirectX és OpenGL API-n futó játékoknál a gyorsulás mértéke lényegében elhanyagolható. Az AMD hivatalosan Radeon R7 200 sorozatba tartozó VGA-t ajánl a Kaveri mellé. Ezen a teljesítményskálán a párosítással elérhető gyorsulás értékelhető mértékű lesz minden játékban. Különösen az R7 240 és R7 250-es családba tartozó VGA-kon, amelyek már működnek is.

Az előbbiektől függetlenül az AMD a többi hardverrel való társítást sem szeretné a jövőben tiltani, de ha az adott konfiguráció esetében a Dual Graphics bizonyos alkalmazásra vonatkozóan negatívan befolyásolja a teljesítményt, akkor a programhoz készült profilban letiltják a működését, amit persze igény szerint megtehet a felhasználó is. Természetesen a CrossFire mód minden esetben kiválasztható, így a felhasználó dönthet, hogy alacsony késleltetést vagy egyenletes megjelenítést szeretne. Ezt akár globálisan, akár alkalmazásokra lebontva is be lehet állítani.


[+]

A Kaveri APU bármilyen Socket FM2+ foglalattal rendelkező alaplappal kompatibilis. Ezeket egy ideje már árulják a gyártók, így a BIOS frissítésére esetleg szükség lehet. Az AMD egyelőre két APU-t kínál, de hamarosan érkezik egy harmadik opció is. Ezek paramétereit az alábbi táblázat részletezi.

AMD Kaveri – A szériás asztali generáció
Típus Órajel / Turbó órajel L2 cache Radeon típusa Radeon magok száma IGP PowerTune órajel Fogyasztás (TDP)
A10-7850K (4 mag) 3,7/4 GHz 2 x 2 MB R7 512 720 MHz 95 W
A10-7700K (4 mag) 3,4/3,8 GHz 2 x 2 MB R7 384 720 MHz 95 W
A8-7600 (4 mag) 3,3/3,8 GHz 2 x 2 MB R7 384 720 MHz 65 W (45 W)

Az AMD A10-7850K és A10-7700K APU-khoz a vállalat ajándék Battlefield 4 játékot is biztosít. Vásárlás előtt érdemes megkérdezni a kereskedőt, hogy ez jár-e a megvásárolandó termékhez, mivel az akció külön kupon hozzáadásával valósul meg, vagyis nem mindegyik bolt kínálja fel. Az A8-7600 APU-hoz a játék nem jár, viszont itt a TDP-limit 65 wattról 45 wattra csökkenthető. Ezzel persze a lapka órajelre vonatkozó paraméterei is redukálódnak, de ez a kisebb fogyasztás ára.

Természetesen a konfigurálható TDP az összes Kaveri APU esetében jelen lesz, de az A8-7600 abból a szempontból mindenképp különleges, hogy az AMD direkten paraméterezi a hardvert a 65 és a 45 wattos értékre, így a TDP-limit csökkentése kisebb teljesítményvesztéssel jár, mint a K-s modellek esetében. Utóbbiak ezt a szorzózár hiányával teszik elviselhetőbbé, ami a tuningot teszi könnyebbé. Lényeges információ, hogy mindegyik APU ugyanarra képes technikailag, így az AMD ebből a szempontból egyik rendszert sem korlátozza. Ennek megfelelően az összes, cikkben szereplő szolgáltatás aktív a termékeken.

A Kaveri APU elemzése után látható az AMD stratégiája a jövővel kapcsolatban. A többiről egy későbbi tesztben értekezünk.

Abu85

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés