Acer TimelineX-ek öltönyben

Hirdetés

Hőmérséklet, zaj, akkumulátor

Mi a helyzet a melegedéssel? Az Arrandale processzoros, ráadásul elég nagy gépeknél problémás hűtéssel még nem találkoztunk. A 32 nm-es gyártástechnológia most is megtette hatását: nyugalmi állapotban, 24 °C-os tesztkörnyezetünkben a TravelMate TimelineX 8472 felülete alig melegedett 30 °C-ig, miközben hűtése bőven 20 dB alatt duruzsolt.

Megterhelve a gépet addig 35 fokos processzora 51 °C-ra ugrott, miközben finoman felpörgött a hűtés. Az első perc végén 60 °C-nál, illetve 24 dB-nél jártunk. A hangerő egészen a hatodik percig változatlan maradt. Ekkor a CPU átlépte a 65 °C-os határt, így a hűtés 2 dB-t erősített. Ez a jól hallható, de még nem zavaró szint meg is maradt félórás tesztünk végéig, amikor a Core i3 még mindig nem érte el a 70 °C-ot. Jól érezte magát a 320 GB-os merevlemez. Hőmérséklete 30 °C-ról indult és fél órányi hajtás alatt nem érte el a negyvenet. Megszüntetve a terhelést két percen belül már újra csak a 20 dB alatti alapzajt mértük.

Egyértelmű, hogy a kipróbált TravelMate TimelineX 8572 hardvere jobban próbára teszi a hűtést kisebb testvérénél. Hiszen nagyobb a processzora, és mellette ott melegít a középkategóriás GeForce. Mindezek ellenére – talán a gép nagy méretének köszönhetően – nyugalmi állapotban a nagyobb Acer sem melegedett lényegesen 30 °C fölé. Alaphangja sem volt nagy, bár egy leheletnyivel zajosabbnak tűnt a 8472-nél.

Megkezdve terhelését az ismét 35 °C-ról indító CPU ezúttal 56 °C-ra ugrott, amire a hűtés most is hangosodással reagált. Az első perc végén már meg is volt a hetvenes, amit a kisetesó fél óra alatt sem ért el. Ekkor a hűtés elérte 24-25 dB körüli maximumát, és tovább már nem hangosodott. A félórás teszt végén éppen 80 °C-ot mértünk a CPU-nál. Ennél kellemetlenebb, hogy a VGA-t is meghajtva a gép alja már 50 °C-ig melegedett. Persze, egy rendszerint asztalon használ, 15,6 hüvelykes gépnél ez nem akkora nagy gond. Felül csak a tapipadnál mértünk 40 °C-ot, a és merevlemez is elérte ezt az értéket.

Mai tesztünk talán legérdekesebb – de mindenképpen leghosszadalmasabb – része az akkumulátoros üzemidő vizsgálata volt. Már az Aspire vonalas TimelineX-eknél is volt 90 Wh-s telep, de a TravelMate még ezen is túltesz 10%-kal. Ismerve az Arrandale CPU-k energiaigényét, borítékolható volt a bőven tíz óra fölötti nyugalmi üzemidő. Amikor mindent takarékra állítottunk, kikapcsoltuk a vezeték nélküli hálózati eszközöket, és csak egy szöveges dokumentumot mozgattunk, a kisebb 8472 brutális, közel 13,5 órás időt ment! Akkor lepődtünk meg igazán, amikor a nagyobb kijelzős, dupla VGA-s 8572 közel fél órával megelőzte, így éppen hogy csak nem érte el a tizennégy órát. A különbség oka talán az lehetett, hogy a Core i5 jobban visszaveszi feszültségét, mint a Core i3. Mindenesetre itt csak 3-4 százalékos eltérésről beszélünk.

Videózásban már a kisebb gép nyert, igaz, előnye csak kilenc perc volt. A nagyobb pontosan 400 percig bírta, ami hat óra negyven percet jelent! Ha videózás közben a GeForce-ot használtuk, az idő öt és fél óra alá csökkent, ami még mindig szép nagy szám. Teljes terheléssel ezért ezt a nagy akkut is hamar el lehet fogyasztani. A kisebb, IGP-s 8472 azért több mint két és fél óráig bírta, míg a nagyobbikban a Core i5 és GeForce GT 330M kevesebb mint két óra alatt felemésztette a 99 wattórát.

Fogyasztással kapcsolatban nem sok újat tudtunk meg. Az Arrandale CPU köré épülő gépek nyugalomban alig több mint 7 wattot, videózás közben ennek a dupláját, teljes terhelésen pedig 37-38 wattot kérnek. A középkategóriás GeForce bevetésével az értékek 11,8, 18,7, illetve 53,5 wattra emelkedtek. Szóval a GeForce-nál csak a nyugalmi fogyasztás nagyobb lényegesen, de hát olyanor az Optimus technológia úgyis kikapcsolja.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Hirdetés