Hirdetés

A Lenovo ThinkPad T430 négy arca

Négyszer ThinkPad T430

Komoly notebookok terén a ThinkPad minden kétséget kizáróan a legjobban csengő nevek közé tartozik. Az IBM két évtizede megalapozott márkáját 2005-ben felvásárolta a Lenovo az összes technológiával és a teljes fejlesztőcsapattal együtt, és azóta is viszik előre töretlen lendülettel, jelenleg a szigetes, világítós billentyűzetek és Ultrabookok érájában. Tesztünkben a sokoldalúsága miatt kedvelt, se nem túl nagy, se nem túl kicsi 14 hüvelykes méretosztály legkomolyabb ThinkPadjét, a T430-at vesszük elő, ráadásul mindjárt négy változatban.

Az alap ThinkPad T430 klasszikus, minden extrával felszerelt igásló, a T430i olcsóbb változat, a T430s kissé karcsúsított, de majdnem teljes funkcionalitással bíró verzió, a T430u pedig az Intel erőteljes hatására született vékony, Ultrabook kategória képviselője. A négy T430 a vastagtól a vékonyig, a drágától a nem olyan drágáig felölel minden lehetőséget, mi pedig kiderítjük, hogy a gyakorlatban, a specifikációkon túl milyen különbségek vannak köztük.


Alulról: ThinkPad T430, T430i, T430s, T430u

Külsőre a stílus hasonló, a T430, T430i és T430s esetében rá lehet mondani, hogy teljesen azonos: nem annyira a dizájn, mint inkább az ergonómia és a praktikum irányelevei szerint tervezett, baltával szabott, karakteres, amit az elmúlt két évtizedben megszokhattunk. A T430u viszont már igazi Ultrabook, bár a maga 21 milliméterével csak a vaskos testvérmodellek mellett nevezhető igazán vékonynak. Nagyjából olyan lapos, mint a T430 fedél nélkül, illetve felső és alsó részének egyben tartását nem biztosítja olyan retesz, mint a másik három változatnál. Ettől a két részlettől eltekintve viszont igazi ThinkPad a T430u is, melyet ugyanazzal a szögletes és hideg gyakorlatiassággal terveztek meg.

Azért annyi játékosságot csempésztek az Ultrabook verzióba, hogy a fedél elején egy vékony sáv fut keresztbe, oldalait pedig kissé befelé döntötték. Felületét a többi három modell rideg, kopogós ötvözetével ellentétben selymes tapintást adó réteggel vonták be, továbbá masszív fémzsanérjai kicsit vékonyabbak. Apró, de látványos részlet, hogy a T430u-nál nem a hagyományos, jobb oldali zsanér közelében elhelyezett zöld lámpák jelzik a gép bekapcsolt állapotát, hanem a ThinkPad felirat i-jén a vörös pont.

Külső különbségek

Mint két tojás, úgy hasonlít egymásra a klasszikus ThinkPad T430 és egyszerűsített változata, a T430i. Az i utótag által kódolt különbségek minden ThinkPad szériánál mások; a T430 esetében csak és kizárólag a hardverelemekben van eltérés: a T430i pontosan ugyanazt a biztonsági vázat (rollcage) és felépítést kapta, mint a teljes értékű T430, egyforma az akkumulátoruk, cserélhető optikai meghajtójuk, dokkolócsatlakozójuk, és az egyes kimenetek elrendezése is azonos. Jobbra van a második akkura már nem, csak merevlemezre cserélhető DVD-író, fölötte a vékony Smart Card olvasó, mögötte az ExpressCard bővítő és SD kártyaolvasó, egy USB 2.0 csatlakozó, a vezeték nélküli kommunikációs eszközök (Wi-Fi, Bluetooth, opcionális 3G modem) kapcsolóretesze és a Kensington zár csatlakozója.


Lenovo ThinkPad T430

Hátulra tették a sárga, a gép kikapcsolt állapotában is árammal ellátott USB 2.0 aljzatot, az Ethernet csatlakozót, az akku másik oldalán pedig a hagyományos, sárga tápcsatlakozó integet a hűtőrács mellől. Ez a rács folytatódik a bal oldal hátsó részén, aztán jön az analóg (D-Sub) monitorkimenet és a sokak által nem kedvelt, összevont hang ki- és bemenet. Kissé nehézkesen elérhető, felülről részben fedett panelen kapott helyet a mini DisplayPort és két USB 3.0 csatlakozó; ez a panel egyben az oldalról kiszedhető merevlemez fedele is.


Lenovo ThinkPad T430i

Annak ellenére, hogy csak négy milliméterrel vékonyabb (30 helyett 26 milliméter), a T430s teljesen más csatlakozókiosztással jelentkezik, mint két előző társa. Ugyanúgy jobb oldalon van a kiszedhető optikai meghajtó, de hátrébb, és rajta kívül csak a vezeték nélküli eszközök retesze és a Kensington zár felfogatója került ide. Hátul van az aljzatok zöme: kerek tápcsatlakozó, Ethernet aljzat, kék USB 3.0, a kikapcsolt gép mellett is (töltésre) használható, sárga USB 2.0, mini DisplayPort és D-Sub monitorkimenet, illetve a szokásos szellőzőnyílás, ami a bal oldal hátulján folytatódik. Balra került még egy USB 3.0 csatlakozó, az összevont hang ki- és bemenet, kártyaolvasó és a merevlemez fedele fölött látható, vékony Smart Card nyílás. Összefoglalva tehát a vékonyított ThinkPad T430s egy USB 2.0 csatlakozóval és ExpressCard bővítővel szegényebb, illetve az akkumulátora nem lóghat ki hátul úgy, mint a T430-nál és T430i-nél, tehát nehezebben bővíthető.


Lenovo ThinkPad T430s

A ThinkPad T430u egy Ultrabook, így ne keressünk optikai meghajtót gépházán, még ha a 21 milliméteres vastagságba akár bele is lehetne préselni. Jobbra elég sok csatlakozót találunk: hang ki- és bemenetet, két USB 3.0-t, Ethernetet és klasszikus, kerek tápaljzatot. Azért kell ezt kiemelni, mert a ThinkPad széria másik 14 hüvelykes, mondhatni elit Ultrabookján, az X1 Carbonon vékonysága miatt egy laposabb, egyedi tápcsatlakozó ül. A ThinkPad T430u hátulján a szériában egyedüliként van a mini DisplayPort mellett HDMI kimenet is, viszont az analóg D-Subot elhagyták. Balra az SD kártyaolvasót, a Kensington zár felfogatóját és a hátul induló szellőzőnyílás folytatását találjuk.


Lenovo ThinkPad T430u

Érdekes a HDMI melletti kis takaró, ami mögött a 3G modem SIM kártyahelye található. Ez a nyílás csak a gyárilag 3G modemmel érkező T430u-kon található meg, tehát utólag nem bővíthető a T430u; nem úgy, mint a másik három T430-as, melyek SIM kártyahelye az akku mögött bújik meg.

Beviteli eszközök

Minden bizonnyal senki nem lepődik meg azon, hogy a ThinkPad T430 és T430i a külső után kinyitva is teljesen egyforma, azonosítani csak a képernyő jobb alsó sarka alatti feliratról lehet őket. Egyetlen, de annál lényegesebb dologtól, a billentyűzettől eltekintve semmi olyat nem látni a vastagabb ThinkPadek belső részén, amivel korábban ne találkoztunk volna. Itt is a komor célszerűség uralkodik, mint kívül; a vaskos fém zsanér 180 fokban nyílik, a kijelző felülete matt, alatta külön hangerőszabályzó gombok sorakoznak. A nagy, kopogós műanyagból készült csuklótámaszban a touchpadből majdnem két centimétert elvesznek a TrackPoint pöcökegér gombjai, jobbra pedig ujjlenyomat-olvasó található. Könnyen összetéveszthető vastagabb társaival a T430s belseje, egyedül a kurzormozgató gombok alá tolt ujjlenyomat-olvasóról lehet felismerni.


Lenovo ThinkPad T430

Engedve a kor állítólagos igényeinek, a T-s ThinkPadek 30-ra végződő sorozata szigetes billentyűzetet kapott, aminek a márka kedvelői nem feltétlenül örülnek még annak ellenére sem, hogy az új megoldás elérhető nem csak a klasszikus ThinkLight lámpás, hanem háttérvilágításos kivitelben is. Tesztünkben csak a T430 kapott világítós billentyűzetet, de elvileg mind a négy változatnál feltűnhet ez a megoldás. Ugyanezzel a szigetes klaviatúrával találkoztunk a kisebb ThinkPad X230-ban is, és azt kell mondjuk, tényleg más a gépelési komfortja, mint a régi változatnak, hiszen más az ollós szerkezet a billentyűk alatt, de némi idő és megszokás után nagyon jól használható ez a megoldás is, a konkurenseknél kényelmesebbnek véljük.


Lenovo ThinkPad T430i

A szigetes billentyűzet másik változtatása a felső sor jobb szélét érinti, ahonnan eltűnt a Page Up és Page Down, viszont visszakerült az Home, End és Backspace mellé az Insert. Nekünk ezzel a megoldással semmi bajunk nincs, többéves ThinkPad használóként pár nap alatt megszoktuk és utána kiválóan alkalmaztuk. Az sokkal zavaróbb, hogy a felső gombsornak más a nyomáskomfortja, mint a többinek, és a funkcióbillentyűk nincsenek tagolva. Összefoglalva az új Lenovo ThinkPad klaviatúra a háttérvilágításért cserébe egy picit kevésbé komfortos, viszont még mindig jobb a legkomolyabb konkurenseknél is.

Ugyanez érvényes a Trackpoint néven elhíresült vörös pöcökegérre, melyhez hasonlót a Dell, HP, Fujitsu és más gyártók is kínálnak, de egyik megoldás sem olyan precíz, mint a ThinkPadeké. Touchpadben a T430-ak hozzák az elvárt kiváló minőséget, az érdes felület nekünk bevált, akárcsak a finoman járó, elkülönített gombok.


ThinkPad T430s

Ezúttal is az Ultrabook, vagyis a T430u különbözik legjobban társaitól. A vékony laptop nem a többi T430-as, hanem az X1 Carbon laposabb klaviatúráját és touchpadjét kapta. Jó hír, hogy a 21 milliméter vastag notebook közel olyan merev, mint vastagabb társai, így a lapos billentyűzeten egészen kellemes gépelés esik. A touchpad megvalósítása is jó, nagyobb mérete dicséretes, viszont nekünk a különálló gombok jobban tetszenek.

Érdemes megfigyelni azt is, hogy a reteszes záródású fedéllel felszerelt T430, T430i és T430s ellenében a retesz nélküli T430u alsó élét nem kerekítették le, így gépelés közben a gombok rövidebb nyomásútja mellett az alsó perem is zavaró lehet.

Eltérések a motorháztető alatt

Bővítés tekintetében is teljesen azonos a ThinkPad T430 és T430i. Mindkettőnek kivehető az optikai meghajtója, helyére merevlemezkeret vagy üres, súlycsökkentő modul tehető. Korábban második akkumulátort is kínáltak, ez a lehetőség a T430-aknál már nincs meg, helyette a gép aljára csatlakoztatható sokkal nagyobb kiegészítő akkumulátor. Az optikai meghajtóval átellenes oldalon az elsődleges merevlemezt vehetjük ki könnyen, hátul pedig a 60 Wh körüli akku cserélhető nagyobb, 90-100 wattórásra, viszont az már ki fog lógni a gépházból. A fenéklemez kis ajtaja mögött találjuk a mini PCI Express helyet, amibe a 3G modemet szerelik, melynek az akku mögött van a SIM kártyát fogadó nyílása. A fedél alatt van még egy memóriafoglalat; ha egy RAM modullal kapjuk a gépet, akkor ezt üresen találjuk, így könnyű bővíteni. A második memóriahely a billentyűzeten keresztül érhető el néhány csavar kioldásával.



ThinkPad T430 vagy T430i

Hasonló mértékben bővíthető a T430s is, lényegében csak egy, de annál fontosabb pontban különbözik előbb taglalt testvéreitől: nála előre került az akkumulátor, tehát nem lóghat ki hátrafelé, így be kell érnünk a meglehetősen kicsi, mindössze 43 Wh kapacitású darabbal. Egyébként a merevlemez és az optikai meghajtó ugyanúgy könnyen kiszedhető, az alsó ajtón keresztül pedig a mini PCI Express aljzat mellett (3G modemhez SIM kártyahely az akku alatt) mindkét memóriafoglalathoz hozzáférhetünk.



ThinkPad T430s

Természetesen ezúttal is a T430u különbözik a legjobban, de sok konkurens Ultrabookkal ellentétben minden lényeges komponenséhez hozzáférhetünk. Egyetlen retesszel oldható a teljes, fémből készült fenéklemez, ahonnan a merevlemezt és a 47 wattórás akkut cserélhetjük, és megoldható a hűtés tisztítása is. A pár csavar kitekerése után leszedhető billentyűzet, mely alatt ott van a két memóriamodul és a gyárilag beszerelt 3G modem (vagy utóbbi helyett egy üres mini PCI Express aljzat). Fontos részlet, hogy a T430u-nak a többi ThinkPad T430-cal ellentétben nincs dokkolócsaltakozója.



ThinkPad T430u

Mind a négy ThinkPad T430 nagyon masszív házat kapott, ami a napi strapának és mindenféle rafinált tekergetésnek, csavarásnak nagyszerűen ellenáll, nem horpad és kellően erős egy-egy kisebb esés elviseléséhez is. A vaskosabb modelleknél több magnéziumötvözetet és egy kis szénszálas műanyagot használtak, a vékonyabbakban viszont több a szénszál és kevesebb a fém. Érdekes, hogy a csak kevéssé vékonyított T430s valamivel könnyebb a T430u-nál; ennek elsősorban a T430s kisebb akkumulátora az oka.

Konfigurációk, teljesítmény

Eddig teljesen egyformának tűnt a Lenovo ThinkPad T430 és az olcsóbb T430i változat, de amikor a konfigurációkhoz érünk, kiderül a lényeges különbség. A T430i jóval szerényebb hardverrel, alig néhány konfigurációban kapható, és a Lenovo külföldi oldalain nem is tudjuk megrendelni, konfigurálni. Gyakran olyan T430 összeállítások kapják az i-betűt, melyek valamilyen okból mégis a raktárban maradtak, így a T430i nagyon olcsó tud lenni. Nálunk a legolcsóbb verzió járt, mely három év garanciával, de csak FreeDOS operációs rendszerrel 234 900 forintos kerül. Benne még Sandy Bridge alapú Core i3-2370M processzor dolgozik 2 x 2 GB memóriával, IGP-vel, kijelzője 1366x768 pixeles, merevlemeze 320 GB-os, 3G modem nincs. A Core i3 processzor egyik vállalati szempontból jelentős hátránya az i5-tel és i7-tel szemben, hogy nem támogatja a távoli eléréshez és felügyelethez hasznos vPro technológiát.

Termék
megnevezése
Lenovo
ThinkPad T430
Lenovo
ThinkPad T430i
Lenovo
ThinkPad T430s
Lenovo
ThinkPad T430u
CPU Core i5-3320M Core i3-2370M Core i7-3520M Core i5-3317U
CPU órajel 2,60/3,30 GHz 2,40 GHz 2,90/3,60 GHz 1,70/2,60 GHz
RAM 4 GB 2 + 2 GB 4 GB 4 + 2 GB
Háttértár 320 GB HDD 320 GB HDD 180 GB SSD 128 GB SSD
HDD fordulat/perc 7200 5400 - -
Optikai meghajtó DVD-író DVD-író DVD-író nincs
Kijelző mérete 14,1", matt 14,1", matt 14,1", matt 14,1", matt
Kijelző felbontása 1600x900 1366x768 1600x900 1366x768
VGA Intel HD Graphics 4000 Intel HD Graphics 3000 NVIDIA NVS5200M NVIDIA GeForce GT 620M
GPU órajel 650/1200 MHz 650/1150 MHz 625/713 MHz 625/713 MHz
VRAM - - 1 GB DDR3 1 GB DDR3
VRAM órajel - - 900 MHz 900 MHz
VRAM vezérlő rendszerbusz rendszerbusz 64 bit 64 bit
HDMI nincs nincs nincs van
USB 3.0 2 db 2 db 2 db 2 db
Bluetooth 4.0 4.0 4.0 4.0
Dokkolható igen igen igen nem
Akkumulátor 56 Wh 56 Wh 43 Wh 47 Wh
Súly 2,166 kg 2,166 kg 1,79 kg 1,85 kg
Méret (mm) 351 x 232 x 30 351 x 232 x 30 343 x 230 x 26 340 x 236 x 21
Opr. az alapárban FreeDOS FreeDOS Windows 8 Pro Windows 8 Pro
Vételár 327 000 Ft 234 900 Ft 514 980 Ft 349 900 Ft
Garancia 3 év 3 év 3 év 3 év
Extrák 3G modem az mSATA bővítőben, folyadékálló és világító billentyűzet, TrackPoint, vPro, ThinkLight, DisplayPort, ujjlenyomat-olvasó, ExpressCard, cserélhető optikai meghajtó, Smart Card szabad mSATA hely, folyadékálló billentyűzet, TrackPoint, ThinkLight, DisplayPort, ujjlenyomat-olvasó, ExpressCard, cserélhető optikai meghajtó, Smart Card szabad mSATA hely, folyadékálló billentyűzet, TrackPoint, vPro, ThinkLight, DisplayPort, ujjlenyomat-olvasó, ExpressCard, cserélhető optikai meghajtó, Smart Card szabad mSATA hely, folyadékálló billentyűzet, TrackPoint, vPro, ThinkLight, DisplayPort

A T430i-vel szemben a T430-ba szinte bármi kérhető. Jellemzően harmadik generációs, vPrós Core i5 és i7 CPU-val kapható, több modellt találni az alap 1366x768 pixeles helyett 1600x900 pixeles képernyővel, a gyári merevlemez rendszerint perceként 7200-at pörög, de vannak SSD-s verziók is, grafikus alrendszerből pedig az IGP mellett kaphatunk NVIDIA NVS5400M-et is. Persze az árak jóval magasabbak; a mi tesztgépünkhöz legközelebb álló, Core i5-3320M processzorral, 4 GB memóriával, 500 GB-os, percenként 7200-at pörgő merevlemezzel, IGP-vel, 1600x900 pixeles képernyővel és 3G modemmel ellátott változat három év garanciával, de csak FreeDOS operációs rendszerrel 327 790 forintot kóstál.


ThinkPad T430

Még egy fokkal drágább mulatság a vékonyított T430s, amit szintén M-re végződő, tehát 35 wattos TDP értékkel bíró, harmadik generációs Core i processzorokkal szerelnek, és nagyjából olyan tág konfigurációs lehetőségeket kínál, mint az alap T430, csak akkumulátorból szűkebb a mozgástér. Sajnos a hazai piacon nem sok T430s összeállítás található; Core i5-3210M processzorral, 8 GB memóriával, 500 GB-os, percenként 7200-at pörgő merevlemezzel, NVIDA NVS5200M grafikus alrendszerrel, 1600x900 pixeles kijelzővel, 3G modem nélkül, de Windows 8 Pro operációs rendszerrel 411 290 forintba kerül, a nálunk járt Core i7-es, 180 GB-os SSD-s változat ára pedig meghaladja a félmillió forintot.


ThinkPad T430u

Ehhez képest a még vékonyabb, de nem könnyebb ThinkPad T430u Ultrabook kifejezetten olcsónak tűnik, bár nem szabad elfelejteni, hogy ebbe a modellbe U-ra végződő, vagyis alacsonyabb teljesítményű, de csak 17 wattos TDP-vel bíró processzorok kerülnek, jellemzően a Core i5-3317U. Ha van merevlemez, akkor kicsi, 24 GB-os SSD segíti, a grafikus alrendszerben pedig az NVS-ek kommersz testvére, a GeForce GT 620M dolgozik. Kijelzőből nem kapjuk meg az X1 Carbon 1600x900 pixeles verzióját, csak egy alap 1366x768-ast. A nálunk járt ThinkPad T430i-hoz közel eső változat változat, a Core i5-3317U processzorral, 4 GB memóriával, GeForce GT 620M-mel, 128 GB-os SSD-vel felszerelt konfiguráció Windows 8 Pro operációs rendszerrel és három év garanciával 349 900 forintba kerül.

Processzor megnevezése Intel Core
i5-3320M
Intel Core
i3-2370M
Intel Core
i7-3520M
Intel Core
i5-3317U
CPU órajele 2,60/3,30 GHz 2,40 GHz 2,90/3,60 GHz 1,70/2,60 GHz
Magok/szálak száma 2/4 2/4 2/4 2/4
Gyorsítótár 3 MB L2 cache 3 MB L2 cache 4 MB L3 cache 3 MB L3 cache
AIDA64 v2.80 – CPU Queen 21 875 16 785 23 947 16 873
AIDA64 v2.80 – CPU PhotoWorxx 6284 7486 7116 6314
AIDA64 v2.80 – CPU Zlib (kB/s) 127,1 96,2 140,5 98,8
AIDA64 v2.80 – CPU AES 5921 316 6625 4672
AIDA64 v2.80 – CPU Hash (MB/s) 1230 870 1373 968
AIDA64 v2.80 – FPU VP8 3583 2752 4032 2709
AIDA64 v2.80 – FPU Julia 8033 6311 8948 6312
AIDA64 v2.80 – FPU Mandel 4250 3345 4743 3347
AIDA64 v2.80 – FPU SinJulia 2041 1600 2285 1612
Renderelés – Cinebench 10 1 CPU 6544 3939 6266 4380
Renderelés – Cinebench 10 x CPU 11 364 8542 13 195 9148
Tömörítés – 7-zip benchmark (MIPS) 9121 6748 10 095 7439
Kitömörítés – 7-zip benchmark (MISP) 9016 7099 10 065 7250
Videókonvertálás – AGknot 2.55 (s) 52 66 43 59
Memóriatesztek – AIDA64 4 GB
DDR3-1333
2 + 2 GB
DDR3-1333
4 GB
DDR3-1600
4 + 2 GB
DDR3-1600
AIDA64 v2.80 olvasás (MB/s) 10 251 14 696 12 012 11 948
AIDA64 v2.80 írás (MB/s) 10 401 13 281 12 487 12 649
AIDA64 v2.80 másolás (MB/s) 9839 15 207 11 733 11 828
AIDA64 v2.80 késleltetés (ns) 52,8 58,1 48,3 56,1
Adattár tesztek – HD Tune 320 GB HDD
7200 rpm
320 GB HDD
5400 rpm
180 GB SSD 128 GB SSD
Átlagos olvasás - MB/s 94,8 71,9 308,6 286,9
Késleltetés - ms 17,2 20,3 0,1 0,1

Sebességben nem tudunk igazán újat mondani a ThinkPad T430-ak kapcsán, a második és harmadik generációs Core i processzorokat már rengetegszer kipróbáltuk korábbi notebooktesztjeinkben. Világos, hogy a T430s magas órajelú Core i7-je volt a leggyorsabb, és érdemes megjegyezni, hogy az alacsony fogyasztású Core i5-3317U a legtöbb tesztben ugyanúgy 2,4 GHz-en dolgozott, mint a Core i3-2370M. Mindennapi használat során és a több alkalmazás egyidejű futtatását igénylő, nem feltétlenül a maximális CPU teljesítményre kihegyezett feladatokban a ThinkPad T430u is nagyon fürgének tűnt, amit nem processzorának vagy kétcsatornás memóriájának, hanem SSD-jének köszönhet.

Monitor, hűtés, akkumulátor

Képernyőjével sajnos egyik ThinkPad T430 sem varázsolt el minket. Matt felületük rendben van, de a kisebb, 1366x768 pixeles változat nem remekelt a T430i-ben és T430u-ban; mindössze átlagosnak nevezhető, 200 cd/m² körüli maximális fényerőt mutatott és betekintési szögei is középszerűek. Jobbat nem mondhatunk a nagyobb, 1600x900 pixeles, szintén TN+film paneles verzióról sem, ami nagyobb, 250 cd/m² körüli fényerőt produkált, de betekintési szögei nem jobbak, és csak a T430-nál sikerült igazán jó kalibrálást végeznünk. Hangszórók kapcsán sem tapasztaltunk semmi kiemelkedőt, a vállalati gépes minimumra képesek, tehát az operációs rendszer visszajelző hangjaihoz elégségesek, de zenéhez, filmhez célszerű külső hangszórókat vagy fülhallgatót beszerezni.

Notebook Fényerő Színprofil
Lenovo ThinkPad T430 maximum alatt hárommal >katt<
Lenovo ThinkPad T430i maximum alatt kettővel >katt<
Lenovo ThinkPad T430s maximum alatt kettővel >katt<
Lenovo ThinkPad T430u maximum alatt kettővel >katt<

Meglehetősen vegyes képet alkotott a T430-asok hűtése. Az olcsó T430i a kis Core i3-mal nagyon nyugodt, terheletlenül szinte csak merevlemezének pörgése hallatszott, alaposan meghajtva sem zajosodott, és csak az alja melegedett ölben tartva kellemetlen, 40 °C fölé. Ezzel szemben a T430 kimondottan ideges masina benyomását keltette. Nyugalomban ugyan csendes, de halk hűtése az Ultrabookokra jellemző, magas hangszínnel dolgozik, ami csendes környezetben zavaró lehet. Alaposan meghajtva sem lett különösen zajos, a 23 dB kimondottan jó érték, de nem megúszható az enyhe sivítás, a gépház alja padig 45 °C-ig melegedett, és a gyorsan pörgő merevlemez 48 °C-os értéke sem éppen biztató 22 °C-os szobahőmérséklet mellett.

Max. hőmérsékletek nyugalomban Felül (°C) Alul (°C) Zajszint (dBA)
Lenovo ThinkPad T430 31 35 20 alatt
Lenovo ThinkPad T430i 33 35 20 alatt
Lenovo ThinkPad T430s 32 36 20 alatt
Lenovo ThinkPad T430u 32 32 20 alatt

A két vékony ThinkPad T430-as hűtése minimális terhelésnél teljesen leáll, így az SSD révén ilyenkor némák. Sajnos ez az állapot a legkisebb aktivitás hatására elmúlik. A vastag gépekhez hasonlóan 35 wattos TDP értékű processzorral ellátott T430s már a CPU félórás terhelése alatt 26 dB-re zajosodott, de szerencsére nem produkált magas hangszínt, ráadásul a gépháza is alig melegedett, még akkor sem érte el a 40 °C-ot, amikor a CPU mellett a GPU-t is terheltük. A T430u-nál ahhoz is meg kellett hajtani a GPU-t, hogy a hűtés a kifejezetten halk, 23 dB-ről felmenjen az átlagosan jó 26 dB-re, és a gépház melegedése itt sem volt kritikus. Jó hír, hogy a T430u nem hűtése nem sivított úgy, mint a legtöbb Ultrabooké, a klasszikus notebookok mélyebb, kevésbé zavaró hangszínét mutatta. Összességében tehát a T430 ideges hűtése némi csalódást, a másik három modell viszont pozitív meglepetést okozott.

Maximális hőmérsékletek terhelve Felül (°C) Alul (°C) Zajszint (dBA)
Lenovo ThinkPad T430 39 45 23
Lenovo ThinkPad T430i 39 43 21
Lenovo ThinkPad T430s 32 37 21
Lenovo ThinkPad T430u 38 40 23

Fogyasztásban váratlan módon a ThinkPad T430i remekelt. A 6 watt alatti nyugalmi fogyasztással összehozott közel kilenc és fél órás üzemidő is szép, de az igazán érdekes az alacsony, mindössze 8,4 wattos HD videós energiaigény, ami az 57 wattórás akkuval több mint hat és fél órás mozis üzemidőt hozott. A sima T430-nál az idegesebb hűtőventilátor, gyorsabban pörgő merevlemez, erősebb processzor és nagyobb felbontású képernyő kombinációja lényegesen komolyabb fogyasztást produkált, így a nyugalmi üzemidő majdnem 8 óra, a videós pedig négy és fél óra lett.

Akkumulátoros üzemidők percben Nyugalomban HD videóval Max. terhelésen
Lenovo ThinkPad T430 471 275 67
Lenovo ThinkPad T430i 566 400 96
Lenovo ThinkPad T430s 375 199 62
Lenovo ThinkPad T430u 422 238 69

Ezt a menetet a legkisebb, mindössze 43 wattórás akkuval szerelt ThinkPad T430s veszítette el, de még ő is összehozott hat óra fölötti nyugalmi és több mint három órás videós időt, teljes terheléssel pedig a T430u-hoz hasonlóan egy órát bírt. Az Ultrabook 47 wattórás akkuval hétórás nyugalmi és négyórás videós időt futott.

Fogyasztás (watt) Nyugalomban HD videóval Max. terhelésen
Lenovo ThinkPad T430 7,2 12,1 37,1
Lenovo ThinkPad T430i 5,9 8,4 35,0
Lenovo ThinkPad T430s 6,9 13,1 41,6
Lenovo ThinkPad T430u 6,7 11,8 41,0

Értékelés

A Lenovo ThinkPad T430-as modellcsaládja továbbviszi a márkára jellemző értékek zömét: a nagyszerű, strapabíró házat, a kiváló összeszerelési minőséget és anyaghasználatot, a tartósságot és a minden részletre kiterjedő, gazdag felszereltséget. A klasszikussá vált billentyűzetnek viszont búcsút kell mondanunk, és itt nem igazán hisszük el a Lenovo érveit, hogy annyira fontos lenne a háttérvilágítás. Ugyanis korábban az X230-nál láttuk, hogy a gombok alatt lévő ollószerkezet a korábbinál egyszerűbb, kevesebb alkatrészből áll, tehát jó eséllyel olcsóbb. A nyomáskomfortja jó, a kategória legjobbja, de elődjétől elmarad. Ezen felül még a legfeljebb átlagos minőségű kijelzőpaneleket érheti kritika.

A legfontosabb tény, amit az egyes modellek elemzése kapcsán kiderítettünk, hogy az olcsóbb T430i a hardverkomponensektől eltekintve teljesen azonos a T430-cal, megkapta annak minden minőségi és vállalati extráját, csak konfigurációs lehetőségei szegényebbek. Ha találunk olyan modellt, ami megfelel az igényeinknek, nyugodtan bevállalhatjuk, sőt a bátrabbak nekiállhatnak nagyobb felbontású T430-as kijelzőpanelt vagy éppenséggel háttérvilágításos billentyűzetet vadászni az interneten. Mi a vásárlás után leginkább SSD-re költenénk.

A klasszikus T430 továbbra is az egész notebookos világ egyik, ha nem a legstabilabb modelljének tűnik, igazi jól terhelhető igásló, ami nem fogja cserbenhagyni felhasználóját. Hűtés kapcsán viszont nem voltunk maradéktalanul elégedettek vele, de megeshet, hogy a kissé már használt, sok bemutatót megélt tesztpéldányban a mostoha bánásmód miatt elferdült ventilátor okozta a kellemetlenül sípoló hangszínt. Ettől az apró bakitól eltekintve határozottan kedvünkre való ez a notebook, és a négyes legjobb kijelzőjét találtuk benne.

Nem véletlen, hogy a T430-as négyes legdrágább tagja az enyhén vékonyított T430s. A mindössze négymilliméteres karcsúsítás és a 376 grammal kisebb súly első hallásra nem tűnik olyan soknak, de amikor úton van az ember, minden millimétert és gramm számít. Aki ebben a helyzetben van, és igényli a notebooktól a teljes funkcionalitást, ezzel a modellel jár a legjobban, még akkor is, ha drágább a többinél. Mi 1600x900-as kijelzővel, IGP-vel és a lehető legkisebb merevlemezzel választanánk, azonnal kerülne bele egy SSD, a notebooktáskába pedig még egy akkumulátor a nem túl nagy gyári mellé. Ritka, mint a fehér holló, de aki alaposan szétnéz a piacon, T430si néven megtalálhatja a T430s olcsóbb változatát.

Meglehetősen érdekes helyzetben van a ThinkPad T430 család Ultrabookja, a T430u. Nem könnyebb a T430s-nél, és a plusz 5 milliméter karcsúsítás nem feltétlenül elegendő ellentételezés a hiányzó dokkolócsatlakozóért, cserélhető optikai meghajtóért, SmartCard olvasóért és jobb billentyűzetért, ráadásul a T430u 17 wattos processzora is lassabban jár. Viszont a T430u (a CPU-tól eltekintve) azonos konfigurációval jó százezer forinttal olcsóbb a T430s-nél vagy éppen a Lenovo másik komoly Ultrabookjánál, az X1 Carbonnál. Így pedig már elég izgalmassá válik a ThinkPad T430u, tehát a klasszikus T430-hoz, és a vékony de teljesértékű T430s-hez hasonlóan ajánlott címet érdemel tőlünk, míg az olcsóbb ThinkPad T430i pedig különösen ajánlott.

Lenovo ThinkPad T430 notebook
Lenovo ThinkPad T430s notebook
Lenovo ThinkPad T430u Ultrabook
Lenovo ThinkPad T430i notebook

rudi

A Lenovo ThinkPad T430 és T430u notebookot a Lenovo hazai képviselete, a Lenovo ThinkPad T430i notebookot az USAnotebook.hu laptopmintabolt, a Lenovo ThinkPad T430s notebookot pedig a Notebookspecialista.hu bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés