2016. június 1., szerda

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

• Utoljára frissítve: 2016-04-16 15:14:07

PROHARDVER!

Most látod először ezt a topikot? Netán nem vagy benne biztos, hogy jó helyen jársz? Ebben az esetben először IDE írj!

Összefoglaló kinyitása ▼

(#16851) And01

And01
(tag)

AM4 socket will use AM3 mounting holes![link]

(#16852) TESCO-Zsömle válasza And01 (#16851) üzenetére

TESCO-Zsömle
(PH! félisten)

Nagyszerű!

Gumigyík eladó. - / / - Powered by PoénOS 1.4.62b

(#16853) Panzika

Panzika
(újonc)

most amúgy a Bristol Ridge, az 14 vagy 28nm-es lesz? mert egyik oldalon 28-at írnak a másikon meg 14-et
Azt tudom hogy a Summit az tutira 14 lesz, csak Bristol.nal vagyok összegubancolódva :/

(#16854) leviske válasza And01 (#16851) üzenetére

leviske
(PH! kedvence)

Ez a dolog szinte egyszerre derült ki az érintkezők számával. Persze ennyi idő alatt akár tényleg módosíthattak is rajta, de meglepne, hiszen már az első esetben is nyomós indok kelhetett ahhoz, hogy váltsák a 10 éve bevezetett formát.

(#16853) Panzika: Az AMD eddig tett nyilatkozatai alapján 28nm-es lesz.

Nous ne vous oublierons pas. / 20150107 /

(#16855) Panzika válasza leviske (#16854) üzenetére

Panzika
(újonc)

akkor az nem fog túl sokat hozni a konyhára. most elgondolkodtam hogy akkor inkább a SR-be ruházok be nem BR-be :(
az én szerény véleményem szerint, értelmetlen az APU-t még mindig 28nm-en gyártani. jelentős előrelépés 22-20-18nm-en lenne :W

de olyat is olvastam hogy 8 meg 16 magos ZEN APU is lesz. 8 magot el tudnám képzelni, de a 16-ot már nemigazán tudom hova raknák (egymásra :DD ).
Ebben lehet valami igazság?

Summit Ridge-ből már várom a "8 hengeres, 16 szelepes" CPU-t :D . Elvileg 95W TDP-je lesz a 8 magos Intelek 120+W TDP-jéhez képest :Y

Igazából örülök hogy az AMD az lemondott a modulos felépítésről. az már alapból nem volt jó, hiába csiszolgatták, erőltették

[ Szerkesztve ]

(#16856) Thrawn válasza Panzika (#16855) üzenetére

Thrawn
(PH! félisten)

- 22nm-ből FD-SOI van (22FDX: IoT, mobil, RF és hálózati cuccokhoz, nem CPU-hoz való node)
- 20 nm van, de minek (Qualcomm Snapdragon 810 (by TSMC), Samsung Exynos 5433, mindkettő pocsék karakterisztikával)
- 18 nm sosem létezett
- 14 nm FinFET van és a FinFET miatt nem lesz az a szívás mint 20nm-en a planar tranzisztorokkal

16 magos kivitel MCM formában lesz.

Zen TDP-ről még nincs semmi konkrétum.

Nem mondtak le a modulos felépítésről, mert nem azzal van/volt a baj.

Different songs for different moods. Diablo 3: Thrawn#2856 łłł Demon Hunter's Club: http://tinyurl.hu/xWu6/ łłł Look! More hidden footprints!

(#16857) stratova válasza Thrawn (#16856) üzenetére

stratova
(PH! kedvence)

Nem mondtak le a modulos felépítésről, mert nem azzal van/volt a baj.

Bár azért váltottak CMT-ről SMT-re.

[ Szerkesztve ]

KaBOOM? Yes Rico... KaBOOM!

(#16858) Fiery válasza Panzika (#16853) üzenetére

Fiery
(VIP)

28 nanos lesz a Stoney Ridge es Bristol Ridge is. A Zen minden verzioja 14 nanos lesz 2016-ban es 2017-ben. 2018-tol varhato naluk is a 10 nanos shrink.

(#16859) Thrawn válasza stratova (#16857) üzenetére

Thrawn
(PH! félisten)

Ami teljesen független attól, hogy modulokról van szó vagy sem.

Different songs for different moods. Diablo 3: Thrawn#2856 łłł Demon Hunter's Club: http://tinyurl.hu/xWu6/ łłł Look! More hidden footprints!

(#16860) Panzika válasza Thrawn (#16856) üzenetére

Panzika
(újonc)

Mi az az MCM forma?
Erről én lemaradtam :/

(#16858) Fiery
Stoney Ridge pls. :D
Az Summit Ridge, és az nem 28 hanem 14nm-en készül. A Bristol készül 28-on és jövőre kezdik gyártani 14nm-en (gondolom a mobil verzió, az asztali remélem 14nm-en jön) :)

(#16861) Szaby59 válasza And01 (#16851) üzenetére

Szaby59
(PH! addikt)

Még nem biztos, le is szedték a régi postot: [link]

"It seems AMD in Germany and the US have different informations on the new AM4 series. According to yet another source from AMD, #AM4 will indeed use a different mounting system. We are sorry for the confusion."

[ Szerkesztve ]

(#16863) Simid válasza Panzika (#16860) üzenetére

Simid
(fanatikus tag)

Szóval, 1-2 héten belül excavator magokkal és 28nm-en jön a Bristol és annak felezett változata a Stoney (cats leváltására). Aztán év végén új 14nm-es gyártósoron és Zen alapokon a Summit Ridge, aminek APU változata (Raven Ridge) előreláthatólag jövő ilyenkor jelenik meg.

Az MCM pedig azt jelenti, hogy egy tokozáson belül van több különálló chip. Valóban volt valami pletyka egy olyan cuccról amiben 16 magos Zen + közepes méretű GPU + pár HBM modul van összetokozva, de szerintem ha lesz is ilyen akkor csak szerver vonalon.

[ Szerkesztve ]

(#16864) Yutani válasza Szaby59 (#16861) üzenetére

Yutani
(PH! kedvence)

Ez csak azokat érinti, akik átmenő csavarral rögzített hűtőt használnak. A jobb gyártók tuti kiadnak új rögzítőt a hűtőikhez utólag, bár így is nagy bosszúság, mert pénzt kell kiadni érte és utána kell járni.

ABIT VT6X4 alaplapot keresek!

(#16865) Panzika válasza Simid (#16863) üzenetére

Panzika
(újonc)

Ja hogy a Stoney a macskákat váltja. Vágom! Akkor bocsi az előző "okoskodásomért" :D
Summit Ridge alapon fekszik akkor majd az új konfig. :K

A Raven Ridge-re nem fogok várni. ideje kidobni az ablakon a régi 775-ös gépet :D

Hát pedig nagyot hibáznának ha csak szerverszinten dobnák piacra. Az a pár HBM lapka szerintem jó nagyot dobna az IGP sebességén megfelelő mennyiségű (16GB) memória esetén. Ha 4GB-ot levenne magának az IGP akkor még van 12GB ami még mindig bőven elegendő lenne.

De ilyenkor a Triple Channel mem. vezérlő is jó lenne szerintem.
4 slotból 1 slot csak az IGP-nek lenne fenttartva, 2 adná a DC-t az a maradék 1 meg maradna bővítésre. Vélemény erről? :))

(#16866) stratova válasza Thrawn (#16859) üzenetére

stratova
(PH! kedvence)

Szerintem elbeszéltünk egymás mellett, más-más modulra gondoltunk.

Panzika: MCM = Multi Chip Module [ezen a ponton értettünk mást Thrawn kollégával a modul szó alatt] AMD a Socket G34-nél már használta ezt az összeköttetést.

Ha jól értelmezem az eddig látottakat, látszólag itt annyi az eltérés a korábbi "die shot" (bár nem túl jó minőségű), hogy CPU kivitelben egy lapkán 2 db 4 magos modul van, a két 8 magos lapkából pedig MCM összeköttetéssel készül 16 magos CPU.

[ Szerkesztve ]

(#16867) stratova válasza stratova (#16866) üzenetére

stratova
(PH! kedvence)

Az APU kivitelben vélhetően 2 x 4 mag/8 szál helyett 1 x 4 mag/8 szál + GPU lesz a felállás (teljesen ép lapkát tekintve) lapkánként.

A HBM biztosan jót tenne az APU-nak de otthoni (konzumer) piacra még drága, szerintem azt nem fizetnék meg (gondolom te sem csengetnél ki szívesen minimum egy 80-120e Ft-ot egy APU-ért). Például HBM-et AMD és Nvidia is a csúcskategóriás *VGA-knál használja [AMD: Fury(X) és DuoPro: HBM1, NV: Pascal alapú Tesla P100 *compute kártya: HBM2].

[ Szerkesztve ]

(#16868) letepem válasza stratova (#16866) üzenetére

letepem
(fanatikus tag)

Modul jelentése MCM-nél más! Szimplán egy hordozóra, interposerre több chipet ültetnek (System in Package megvalósítása)! Lényege, hogy egyszerűbb a megvalósítás (ha vannak meglévő elemeink), gyorsabban kihozható piacra, ellenben rosszabb lehet a teljesítmény és az ára is magasabb nagy tételnél, mint a teljes integráltságú chipeknél (SOC) ! A meglévő, megtervezett IC-ket ültetik egy hordozóra, igazából ennyi!

látok, hallok, érzek és gondolkodom.

(#16869) stratova válasza letepem (#16868) üzenetére

stratova
(PH! kedvence)

És ez miben tér el attól amit linkeltem?

Zen-nél a legkisebb teljes építőelem egy-egy 4 magos modul, a 8 mag 16 szálas lapkánál 1 chipen kialakítva. De a 16 magosnál esélyesen már 2 db 8 magos lapka van MCM összeköttetésben (ezzel az erővel már három értelmezése is van a modulnak, ha a Bulldozer érát is bele vesszük).

Panzika hát i7-6700 ill. i7-4790-re jellemző órajelhez elég jól sikerült 14 nm-es gyártás is kell, szvsz emiatt is érkezik először a 8+ magos kivitel HEDT/szerver piacra. Nagyobb haszonnal lehet eladni a lapkát (gyorsabban térülne meg a befektetés) és ilyen magszám mellett már nem a 4+ GHz az általános [bár Intelnél elég veszélyesnek hangzik AMD-re nézve a turbo boost 3.0].

[ Szerkesztve ]

(#16870) Panzika válasza stratova (#16867) üzenetére

Panzika
(újonc)

Kitudja. Ha olyan a teljesítménye a Raven APU-nak akkor lehet kiadnék rá annyi pénzt. :)
"4 henger, 8 szelepen" ha olyan a teljesítménye mint pl.: 4790 vagy 6700 és akkor az IGP meg jóval erősebb. Akkor biztosan megvenném annyiért! ;)

Az nV Pascal GDDR5X(1080)/GDDR5(1070) memóriaszabványt támogat. Asszem a Tesla érkezett HBM2-vel. Javítsatok ha tévedek :)

Mindenesetre nagyon kíváncsi vagyok hogy mit tesz az asztalra az AMD. Remélem hogy jól sikerül nekik és végre odatehetnek az Intelnek
Szerintem az egész az árazáson múlik. Ha sikerül egy olyan szintű CPU-t gyártani mint a Haswell vagy Skylake, és olcsóbb lesz akkor az Intel elgondolkodik hogy milyen vastag ceruzát használjon árazáskor. Néha azért az AMD felemelte a hangját az Intel áraival szemben hogy túlzottan drágán dobja piacra a processzorait.
Csak ha ennyiért megveszik akkor minek adná olcsóbban? :D

[ Szerkesztve ]

(#16871) Simid válasza Panzika (#16865) üzenetére

Simid
(fanatikus tag)

Nem hiszem, hogy ilyet egyáltalán bele lehetne rakni AM4-be (hatalmas TDP). De ha meg is oldható, ki venne ilyet több ezer dollárért (szerintem simán annyi lenne)?
A 2-nél több csatornának sem látom értelmét asztali környezetben.

(#16867) stratova: Már gondolkodtam ezen én is és 120 ezret simán kiadnék szerintem egy 4mag+16CU+8GB HBM variánsért, ha az egy i5 6600K + R9 370X körüli teljesítményt hozna. Nagyszerű középkategóriás gamer konfig lehetne. Sajnos szerintem ennyiből sem lehet gazdaságosan kihozni HBM-mel. :(

[ Szerkesztve ]

(#16872) Panzika válasza Simid (#16871) üzenetére

Panzika
(újonc)

Asztali fronton tényleg nincs értelme a DC-nél több csatornának.
Csak egy olyan 5letem van hogy a beépített NB 1 slotot az IGP-nek tartaná fent
IGP nélküli CPU-ban más lenne olyankor 4 slotos lenne ugyan úgy csak az APU által fent tartott 1 slotot is tudná használni esetleges későbbi bővítésre :)

(#16873) Thrawn válasza stratova (#16866) üzenetére

Thrawn
(PH! félisten)

Akkor pontosítok: számomra a modul lehet egy x86 core, egy L1 cache, egy memóriavezérlő, stb.

Link

(#16874) And01 válasza stratova (#16869) üzenetére

And01
(tag)

A szeverekbe érkező processzorok, gyorsítók, hosszabb
és kritikusabb tesztelésnek vannak alávetve.
Épp ezért az Amd kihozza amilyen gyorsan csak lehet desktop-ra,
ami nem annyira kritikus piac,és hozzájut némi profithoz.
Nem hinném hogy szerverfronton bevállalnának még egy tlb-bugot (phenom 1)

(#16875) Goose-T

Goose-T
(PH! kedvence)
LOGOUT blog

Holnap megmutathatják a Zent a Computexen.

http://logout.hu/bejegyzes/goose-t/konfigjaim_a_kezdetektol.html

(#16876) gabi123 válasza Goose-T (#16875) üzenetére

gabi123
(senior tag)

Király lenne! De AM4 lapáradat is megindulhatna már...

gabi123 felhasználónak 537 pozitív és 0 negativ értékelése van! Telszámom: +36-30-376-5411

(#16877) -=MrLF=- válasza Goose-T (#16875) üzenetére

-=MrLF=-
(senior tag)

Remélem elég jók lesznek ahhoz, hogy hasonló túlárazással tudjanak kezdeni mint a [Intel Broadwell-E] aztán jöhet végre valami árverseny is.

(#16878) Goose-T válasza gabi123 (#16876) üzenetére

Goose-T
(PH! kedvence)
LOGOUT blog

Bemutatják a Bristol Ridge-et is most, szerintem azzal párhuzamosan az alaplapgyártók is kicsapják az AM4 cuccaikat.

http://logout.hu/bejegyzes/goose-t/konfigjaim_a_kezdetektol.html

(#16879) TESCO-Zsömle válasza gabi123 (#16876) üzenetére

TESCO-Zsömle
(PH! félisten)

Az alaplapok mennyiségéből és minőségéből 1:1-ben lehet majd következtetni a Zen várható erejére és sikerére.

Én szeretnék egy Maximus VIII Formula kaliberú deszkát gyári EK blokkal. :D

Gumigyík eladó. - / / - Powered by PoénOS 1.4.62b

(#16880) Panzika válasza TESCO-Zsömle (#16879) üzenetére

Panzika
(újonc)

Igen. Nagyjából én is erre számítok. :)

Mondjuk dián az a másfélszeres perf/watt az már elég jónak tűnik. Kb 71 watton tudja azt amit a Kaveri (vagy Carizzo?) 95 watton :)
Az már nemrossz szerintem. Kb i5 6500 szint de lehet sokat mondok :U

[ Szerkesztve ]

(#16881) lee56 válasza TESCO-Zsömle (#16879) üzenetére

lee56
(őstag)

Minőségből még talán, bár az is ugye gyártónként, szériánként és típusonként is lehet eltérő.
Mennyiségből azért nem feltétlen, hisz a partnerek nem vehetik alapul azt, hogy most AM4-el hirtelen megfordul majd az intel-amd piaci részesedés :) . Még akkor se, ha esetleg minden várakozást felülmúlna a Zen, de ha mégis, akkor is több intel fogyna még egy jóó darabig, csak mert intel. :)

Biztos kitesznek magukért a főbb gyártók, FX-ekhez is azért korrekt lapok érkeztek a legtöbb szegmensbe, mATX, ITX ilyesmiken kívül. :)

No Comment

(#16882) Panzika válasza lee56 (#16881) üzenetére

Panzika
(újonc)

Igazat adok. Hirtelen nem fog megfordulni a világ. Az Intel még mindig jobban fog fogyni mint az AMD AMD (ismétlés)...csak mert intel

De ne fessük az ördögöt a falra.
Egyenlőre várjuk meg az AMD Live Stream-jét
Polaris GPU & Bristol Ridge CPU debut!

(#16883) Bratilla95 válasza Panzika (#16882) üzenetére

Bratilla95
(kvázi-tag)

Ez már biztos, hogy itt bemutatják őket?

\\Fx 8320@ 4,8 Ghz // MSI R9 390 @ 1150/1650 \\

(#16884) Panzika válasza Bratilla95 (#16883) üzenetére

Panzika
(újonc)

Igen :)
Radeon topicba láttam hogy Rajaék nagyon örülnek. Vagy megvolt neki az esti csaj, vagy tényleg jó sikerült a Polaris :DD

A Bristol Ridge-ről nemsok hír van sajnos. Remélem Mark Pappermaster (nemtudom hogy jól írom-e), odatette magát a tervezőasztalnál :)
Ha igen akkor nagyot fog szólni a Bristol Ridge CPU :DD

[ Szerkesztve ]

(#16885) Bratilla95 válasza Panzika (#16884) üzenetére

Bratilla95
(kvázi-tag)

Bristol-tól nem kell várni a megváltást, ez biztos. A nagy durranást hamarabb el tudom képzelni a Zen-ről. Bízunk benne!!! :D

\\Fx 8320@ 4,8 Ghz // MSI R9 390 @ 1150/1650 \\

(#16886) Simid válasza Panzika (#16884) üzenetére

Simid
(fanatikus tag)

Ahogy látom te keverd a Bristolt a Zen alapú Summittal.

Félek, hogy bristolból is csak mobilt jelentik be most. Semmi am4 hír vagy pletyka nem volt mostanában. :F

[ Szerkesztve ]

(#16887) lee56 válasza Simid (#16886) üzenetére

lee56
(őstag)

No igen; "Bristol Ridge CPU" - ilyenről eddig még nem hallottam. :) APU lesz belőle, meg esetleg letiltott IGP-s Atlhon maximum..

No Comment

(#16888) Panzika válasza Simid (#16886) üzenetére

Panzika
(újonc)

Márciusra igérték a gyártók az AM4 alaplapokat. Valamiért ez már 3 hónapja csúszik. Valamikor be kell mutatni őket és mikor ha nem most?
És elvileg asztaliba is BR (mármint én ugytudom). De ha nem lesz, részemről az sem baj. Én az októbert várom a Summit Ridge CPU-k, és a Vega GPU-k miatt

(#16889) Panzika

Panzika
(újonc)

Up:

Itt van egy áprilisi info a BR-ről. FP4 és AM4 tokozású lesz szóval lesz asztali BR. Hát szerintem most kellene bemutatnia az AMD-nek az AM4-et mert ha csak a mobilt hozzák ki akkor bukta az egész.

Októberben jön a Summit Ridge "Zen" CPU, és elvileg jövő tavasszal a Raven Ridge "Zen" APU
Magyarán ha később jön az asztali BR akkor teljesen felesleges lenni piacra dobni mert akkor már mindenki a SR-t és az RR-t fogja várni szerintem (kivéve az akinek nem kell hardcore teljesítmény)

(#16887) lee56
Valószínű hogy lesz letiltott IGP-s Athlon

De 1 órán belül minden kiderül :)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2016 PROHARDVER Informatikai Kft.