Hirdetés

2014. augusztus 27., szerda

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

• Utoljára frissítve: 2013-02-02 21:30:46

PROHARDVER!

A legtöbb kérdésre (igen, talán arra is amit éppen feltenni készülsz) már jó eséllyel megtalálható a válasz valahol a topikban. Mielőtt írnál, lapozz vagy tekerj kicsit visszább, és/vagy használd bátran a keresőt a kérdésed kulcsszavaival!

Összefoglaló kinyitása ▼

(#14351) TRitON

TRitON
(fanatikus tag)

Egy érdekes hír a jövő APU-it illetően.
Azt állítják, hogy az elmúlt 6 évben az AMD processzorok és APUk energiahatékonysága 10-szeresen javult, és hogy az elkövetkező hat évben ez a mostani huszonötszörösére fog "növekedni". Nem biztos, hogy jól értem, de ez azt jelenti, hogy egy APU max/min fogyasztása a huszonötszörösére fog növekedni hat év alatt? Vagy hogy ugyanazon számítási kapacitáshoz hat év múlva huszonötöd akkora villamos teljesítményre lesz szükség? Ha az utóbbira gondoltak, az a tízes szorzó az elmúlt hat évre nem teljesen állja meg a helyét.

Mi az? 3 lába van mégsem tranzisztor? - ??? - Traffipax...

(#14352) Fiery válasza TRitON (#14351) üzenetére

Fiery
(VIP)

A 10x szorzot velhetoen ugy kell ertelmezni, hogy vesz az ember egy 2008-ban gyartott, legkevesbe energiahatekony AMD CPU-t (akkoriban APU me'g nem letezett, ha nem tevedek), ami valamelyik K10 varians lehet, es annak a GFLOPS/TDP-szeru mutatojat hasonlitjak a jelenlegi leginkabb energiahatekony APU-ehoz, egybeszamolva az x86 magok es a GPU magok teljesitmenyet es fogyasztasat. Igy siman lehet, hogy kijon a 10x szorzo, de most nincs kedvem konkretan szamolgatni :)

A 25x szorzo a jovore nezve eros becsles, plane mivel a kovetkezo 6 evben szerintem me'g az AMD sem tudja, hogy milyen gyartastechnologiai fejleszteseket fog tudni alkalmazni, es azok pontosan milyen mertekben hatnak majd a teljesitmenyre ill. a fogyasztasra. Legalabbis en me'g nem lattam AMD gyartastechnologiai roadmapet 2020-ig. Az Intelnek van ilyenje, de az meg a legnagyobb valoszinuseg szerint ugysem lesz tarthato a gyakorlatban, tehat nincs sok ertelme foglalkozni vele.

(#14353) TRitON válasza Fiery (#14352) üzenetére

TRitON
(fanatikus tag)

A 10x szorzot velhetoen ugy kell ertelmezni, hogy vesz az ember egy 2008-ban gyartott, legkevesbe energiahatekony AMD CPU-t (akkoriban APU me'g nem letezett, ha nem tevedek), ami valamelyik K10 varians lehet, es annak a GFLOPS/TDP-szeru mutatojat hasonlitjak a jelenlegi leginkabb energiahatekony APU-ehoz, egybeszamolva az x86 magok es a GPU magok teljesitmenyet es fogyasztasat.

Ha így vesszük, egy 140W-os Phenom 9950 (2008) és egy 125W-os FX-8350 (2012) közt Wattonkénti lebegőpontos számítási teljesítményben 3,2-szeres, egy 95W-os A10-7850K közt pedig cirka 47-szeres különbség van.

Mi az? 3 lába van mégsem tranzisztor? - ??? - Traffipax...

(#14354) stratova válasza Fiery (#14352) üzenetére

stratova
(PH! kedvence)

Szvsz csak CPU-ra nézve is igaz lehet, de a cikk amúgy azt is taglalja, hogy :
"Creating differentiated low-power products is a key element of our business strategy, with an attending relentless focus on energy efficiency,"

Tehát nem feltétlenül azonos számítási teljesítmény mellett 10x-es a fejődés pl. 9950-hez mérten.
Phenom X4 9950 2.6 GHz 140 W
FX-7500 2.1/3.3 GHz 19 W

Turion 64 X2 TL 68 2.4 GHz 35 W
A10 Micro-6700T 1.2/2.2 GHz 4.5 W

[ Szerkesztve ]

KaBOOM? Yes Rico... KaBOOM!

(#14355) apatyas válasza TRitON (#14353) üzenetére

apatyas
(KORREKTOR)

Szegény FX-8350 ebben a vonatkozásban mármint lebegőpontos teljesítmény, még csak nem is a legjobb választás.. Valamelyik klasszikus felépítésű nemmodulos design többet is kihozna Flops/Watt, Thuban vagy Jaguar képében, kár hogy az előbbit se gyártják már kisebb csíkon.

[ Szerkesztve ]

valami krikszkraksz, ha nem figyelek oda

(#14356) stratova válasza apatyas (#14355) üzenetére

stratova
(PH! kedvence)

Vagy ha már magát a 4 modulos lapkát nem fejlesztik, kicsit finomíthatnák a kalibrálást (p-state: fid, vid) amíg piacon tartják.
PSCheck fogyasztás és eredmények:

Egyébként a Jaguar vonalon mennek tovább: Jaguar (Kabini) -> Puma (Beema) -> Puma+ (?)

[ Szerkesztve ]

(#14357) Bici válasza stratova (#14356) üzenetére

Bici
(PH! nagyúr)

20nm?

Nem az volt, hogy a Common platform féle 14nm is elérhető lesz addigra?

Eladó Leica 14-50 stabilizátoros objektív. Keresek Gigabyte GA-7S748 alaplapot.

(#14358) mzso válasza stratova (#14356) üzenetére

mzso
(őstag)

Tényleg ezek a hagyományos CPU FX-ek utód nélkül kihalnak? APU-k lesznek helyettük?

(#14359) stratova válasza Bici (#14357) üzenetére

stratova
(PH! kedvence)

Gondolom nem számítanak még olyan jó kihozatali arányra 2015, hogy viszonylag olcsó lapkákat is lehessen gyártani rajta (vagy a HDL implementálása nem tart még ott, bár azt nem tudom ilyen esetben akadály-e egy csíkszélességváltás azonos (Bulk) eljárás mellett).
AMD pedig nincsen abban a helyzetben, hogy megengedhesse magának egy Bay Trail (Atom, Celeron, Pentium) árban értékesíthető lapka [Kabini, Beema+utóduk] eleve veszteséges piacra dobását.
Samsung és GloFo licenceli a 28 nm FD-SOI-t is ST-től (ami még értelmesebb ugrás is lenne mint a 20 nm planar Bulk), de ott (még?) nincs HDL.

mzso Úgy fogalmaznék, hogy a frissítésük nem szerepel a 2015-tel bezáródó szerver és asztali útiterven sem, olyan ennél frissebb útitervvel, ami távolabbra [vagy legalább eddig] mutat pedig még nem találkoztam.
AMD nagyon át akarja verekedi a HSA-t. Berlin/Toronto APU-t pedig kb. 1:1-ben az eddigi 1P szerverek helyére sorolta be a gyártó.
Feljebb (2/4P) pedig 2016-ig kb.nem lesz változás [és az a szegmens a Skybridge projekt alapján nincs annyira fókuszban].
Az is beszédes, hogy a legerősebb mobil APU-k FX nevet kaptak (FX-7600P és FX-7500).

[ Szerkesztve ]

(#14360) Bici válasza stratova (#14359) üzenetére

Bici
(PH! nagyúr)

20nm-en van HDL?

(#14361) Abu85 válasza Fiery (#14352) üzenetére

Abu85
(HÁZIGAZDA)
LOGOUT blog

A CPU->APU összehasonlítás bőven több a tízszeres energiahatékonyságnál. Egyébként a TIRIAS tanulmányában is benne van, hogy CPU-t CPU-val és APU-t APU-val hasonlítanak össze. A 10x a legelső Brazos platform APU-ja és a Kaveri APU közötti energiahatékonyság különbsége. Az persze igaz, hogy ezt gyakorlati mérésben nézték, és nem elméletiben.

Mivel a fizika törvényei így is lekorlátoznak, így reális a TIRIAS tanulmányában szereplő adat, mely szerint pusztán a gyártástechnológia fejlődéséből az elkövetkező fél évtizedben nagyjából 10%-kal javulhat az energiahatékonyság. A többit a lapka tervezésében kell megtalálni.

A semmi az nem nincs, hanem van. Ha a semmi van, akkor nincs semmi, de ha nincs semmi, akkor valami van, de az nem semmi.

(#14362) Bici válasza Abu85 (#14361) üzenetére

Bici
(PH! nagyúr)

Nem teljesen ide tartozik, de a grafént nem tervezi valamelyik gyártó alkalmazni a gártásban?
2-3 év múlva fényképezőgép szenzorokat terveznek grafénnel, így gondolom a félvezető gyártásban is elkezdődtek a kutatások. Erről van valami infó?

Ez sokat változtathat a CPU-k / APU-k / GPU-k fejlődési irányán. :U

(#14363) mzso válasza Bici (#14362) üzenetére

mzso
(őstag)

Szerintem annál még nem jutottak tovább a "grafén nem igazán félvezető, hogyan is tegyük azzá" szintnél.

(#14364) Abu85 válasza Bici (#14362) üzenetére

Abu85
(HÁZIGAZDA)
LOGOUT blog

Majd ha kitalálják, hogy miképp lehet megoldani hatékonyan a litográfiát és az anyagkialakítást. Egyébként a grafén számos területen rosszabb, mint a CMOS. Akkor már inkább a nanohúruk felé érdemes menni.

[ Szerkesztve ]

A semmi az nem nincs, hanem van. Ha a semmi van, akkor nincs semmi, de ha nincs semmi, akkor valami van, de az nem semmi.

(#14365) miklosss2012

miklosss2012
(PH! kedvence)
LOGOUT blog

Sziasztok, van valami hir hogy szeptember-oktober (2014) kornyeken jonni fognak a "kicsi" asztali Kaveri APU-k ? A6-7400K fajna a fogam.....

<< MSI >> Az alaplap, amivel (legalább nyolcvan hétig) elégedett vagyok!

(#14366) solfilo válasza miklosss2012 (#14365) üzenetére

solfilo
(őstag)
LOGOUT blog

Már elindult az előrendelés USA-ban elvileg.

Ára egész jól hangzik, legalább is e szerint (linkről):
"The boxed A6-7400K has a part number of AD740KYBJABOX. It is currently priced at $86.60 on the ShopBLT site, which is a few dollars more than the price of the A6-6420K, the fastest dual-core "Richland" processor,..."

solfilo

(#14367) marcell991

marcell991
(kvázi-tag)

Remélem nagyon nem OFF
Az AMD kiadta a nyílt forráskódú HSA kernel driverét [link]
Remélhetőleg lassan a fejlesztői szoftverek is legalább béta állapotba kerülnek...

Developers, developers, developers, developers! http://youtu.be/KMU0tzLwhbE

(#14369) Thrawn

Thrawn
(PH! félisten)
LOGOUT blog

THE AMD FASTFORWARD PROJECT

Different songs for different moods. Diablo 3: Thrawn#2856 łłł Demon Hunter's Club: http://href.hu/x/iisz łłł Look! More hidden footprints!

(#14370) hegegege

hegegege
(tag)
LOGOUT blog

Találtam valamit, ami ha igaz lenne, akkor király, de 99%-os eséllyel egy nagy kamu: [link]

Szóval röviden 3 modulos Carizzo 20nm-en FM3 foglalatba AVX2-vel, 3 MB-os L2-vel és 4,4 GHz-es Turbo Core órajellel. Ja és mindez 95 W-ból. :C

Bárcsak igaz lenne... :U

Kedvenc Fólumiaim a Mobilaléna és a Plohaldvel.

(#14371) stratova válasza hegegege (#14370) üzenetére

stratova
(PH! kedvence)

Ez hápog, már a forrásnak tekintett oldalról is eltávolították a cikket.
Komolyabb újítás leghamarabb 2016-2017-ben várható. Addig esélyesen Kaveri kap egy frissítést, kihoznak pár gyárilag jobban belőtt változatlan felépítésű FX-et (FX-8300 95 W, FX-8370 125 W) ill. szerver/beágyazott szinten valamint mobil vonalon megjelenik Carrizo BGA foglalattal.

[ Szerkesztve ]

(#14372) hegegege válasza stratova (#14371) üzenetére

hegegege
(tag)
LOGOUT blog

Hát azért én is gondoltam hogy ez kacsa :D

2016-2017-ben már a SkyBridge projekt "lép életbe", nem? Abban meg teljesen új, saját fejlesztésű x86 és ARM magok lesznek nem?

FX-ből meg kár hogy nem jön Steamrolleres. Mondjuk megértem, hogy az AMD nem akar új lapkát tervezni egy lassan halott szegmensbe (procik IGP nélkül).

(#14373) stratova válasza hegegege (#14372) üzenetére

stratova
(PH! kedvence)

Görgess feljebb egy kicsit.

(#14374) hegegege

hegegege
(tag)
LOGOUT blog

Találtam néhány ilyet: [link] [link]
[link]

Picit kínai/japán/koreai, de azért érdekes.

[ Szerkesztve ]

(#14375) Fiery válasza hegegege (#14374) üzenetére

Fiery
(VIP)

Nagyjabol stimmel, es az is latszik, hogy nem lesz FM2+ Carrizo. C'est la vie.

Egyebkent (nyilvan direkt) egy csomo termek hianyzik ezekrol a slide-okrol, foleg a 2016-ban megjeleno erdekessegek, amik mar az ujgeneracios magra fog epulni.

(#14376) stratova válasza Fiery (#14375) üzenetére

stratova
(PH! kedvence)

Ez kb. az eddig ismert infók összessége egyetlen táblázatra összefoglalva. Amúgy van elképzelésed miért titkolóznak ennyire? Általában legalább 2 évre előre szokott lenni kicsit konkrétabb tervezet, kódnevekkel pozicionálással. Persze elég radikálisnak, hat hogy az új architektúrával egyszerre megy a levesbe Kabini és Vishera, bár ha jól sejtem legalább 2012 óta hegesztik.
Ha a hasamra ütök azt találnám mondani valamilyen beágyazott/szerver vagy egyedi lapkában debütálnak először (persze fogalmam sincs, de nem hinném, hogy asztalin nyitna).

Ez mondjuk egész meredek:) Bás szimplán HSA-nak tűnik.

[ Szerkesztve ]

(#14377) Oliverda válasza Fiery (#14375) üzenetére

Oliverda
(HÁZIGAZDA)
LOGOUT blog

A Kaveri sincs rajta olyan formában.

"Minden negyedik-ötödik magyar fiatal funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből. Az arány a felnőttek körében sem jobb."

(#14378) Fiery válasza stratova (#14376) üzenetére

Fiery
(VIP)

Remelem azert titkoloznak, mert annyira nagy durranas lesz az uj mag es az uj processzorok. A masik lehetoseg az, hogy nem 2 evre vannak (ahogy most allitjak) a kesztermekek, hanem inkabb 3-4 evre.

(#14379) Fiery válasza Oliverda (#14377) üzenetére

Fiery
(VIP)

Ott van a Kaveri APU, "SoC" jelzes nelkul, mellette meg a Carrizo, SoC jelzessel. A SoC az AMD eseteben azt jelenti, hogy BGA tokozas, chipsettel (FCH) a tokon belul. BGA-t nehezen tuszkolsz bele egy FM2+ foglalatba... Megjegyzem, az AMD NDA-s dokumentacio site-jan is eltuntek a Carrizo SP2 es FM2+ foglalatos referenciai, es a Carrizo relevans dokumentaciojabol is eltuntek pl. az SP2 es FM2+ package ID-k. Minden jel arra utal, hogy nem lesz desktop Carrizo, legalabbis FM2+ foglalatos valtozata nem lesz.

[ Szerkesztve ]

(#14380) Valdez válasza Fiery (#14375) üzenetére

Valdez
(őstag)

Mondjuk az első dián ugyanúgy átlóg a performance desktopra a carrizo, mint a kaveri.

(#14381) Fiery válasza Valdez (#14380) üzenetére

Fiery
(VIP)

Hat... Kinek mi a performance :) Na meg ki venne BGA tokozasu desktop platformot, performance celokra? A Crystal Well-hez hasonlo vasarloi erdeklodest (ami konvergal a nullahoz) tippelek.

(#14382) Oliverda válasza Fiery (#14379) üzenetére

Oliverda
(HÁZIGAZDA)
LOGOUT blog

A SoC nem jelent automatikusan BGA tokozást. Erre ott az AM1-es Kabini jó példának. Ettől persze még lehet, hogy nem lesz, nem ismerem a terveiket.

"Minden negyedik-ötödik magyar fiatal funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből. Az arány a felnőttek körében sem jobb."

(#14383) Valdez válasza Fiery (#14381) üzenetére

Valdez
(őstag)

AMD-s szintet kell most nézni, ott a kaveri már félig performance :D

(#14384) Bici válasza Fiery (#14378) üzenetére

Bici
(PH! nagyúr)

Lehet, hogy addig csúszik az új architektura, hogy a végén mégis csak lesz Steamroller vagy Excavator magos FX proci. :P
Tudom; a bili, meg a kezem metszete nagyobb, mint nulla... :DDD

(#14385) Fiery válasza Bici (#14384) üzenetére

Fiery
(VIP)

Nem tartom valoszinunek. Az ujgeneracios magok, az ahhoz kapcsolodo kesztermekek, valamint a SkyBridge projekt kulonfele termekei nagyon sok eroforrast lekotnek az AMD-nel. Raadasul a szoftveres vonal is nagyon le van terhelve, a HSA-ba es Mantle-be rengeteg eroforrast ol az AMD... Nem nagyon van ennyi projekt mellett idejuk es energiajuk az FX vonalat reszelgetni :(

(#14386) Bici válasza Fiery (#14385) üzenetére

Bici
(PH! nagyúr)

Én úgy képzeltem eddig, hogy egy meglévő mag meglévő tokozásba beépítése akár dupla annyi modullal is jóval kevesebb erőforrást vinne el, mint amennyi kell, hogy tartsák a határidőket az új maggal.
Vagyis kis befektetéssel sok időre el tudják látni a piacot újdonsággal - ami ugyebár édeskevés, mint ismerjük az építőkockák képességeit, de jóval több a semminél. Én egészen biztos megvenném.
Jobb stratégiának tartom, mint idejekorán kiadni valami nem elég jót, esetleg újabb csalódást okozó újdonságot.
De ezek csak ködös elképzelések a részemről.
A P4 tanulsága után azt sem vágom, hogy hogy bízhattak a bulldozerben (komolyan azt hitték, hogy jó lesz, vagy csak áthidaló megoldásként tekintettek rá), így bármit elképzelhetőnek tartok.

[ Szerkesztve ]

(#14387) hegegege válasza Fiery (#14378) üzenetére

hegegege
(tag)
LOGOUT blog

Hát szerintem ők elég nagy durranásnak tartják, mert tulajdonképpen tényleg az. Csak az AMD tulajdonképpen mindent erre a projektre (SkyBridge) tett fel, ide fut be a Kaveri és a Jaguar, meg az ARM vonal is, szóval ha ez bukik, akkor bukik az AMD is.

(#14388) marcell991 válasza hegegege (#14387) üzenetére

marcell991
(kvázi-tag)

A Skybridge még csak az első lépés, a Puma+ magokat és a sima Cortex-A57 magokat párosítják egy GCN GPU-val, és a lapka többi részét úgy alakítják ki, hogy azok mindkét változattal kompatibilis legyen, valamint így a két változat lábkiosztásban is kompatibilis lehet. És persze mindkettőt 20 nm-en fogják gyártani. Ennek az a legnagyobb előnye, hogy egy mobil kütyübe szánt alaplapot a gyártó x86-os belsővel (teljes értékű Windows) és ARM belsővel (jobb Android támogatás) is felhasználhat minimális módosítással.
Az igazi fejlődést a K12 fogja elhozni, az saját tervezésű ARM mag, ennek lesz egy x86-os testvére, eddig nem sokat tudni róla, a neten csak egy hárombetűs kódnév szivárgott ki eddig, plusz a tervezők szerint a K12 IPC-je a Skylake IPC-je körül lesz az előzetes mérések szerint (már nem tudom, melyik fórumon olvastam, de szerintem guglival pár perc alatt megtalálható...) :)

Developers, developers, developers, developers! http://youtu.be/KMU0tzLwhbE

(#14389) hegegege

hegegege
(tag)
LOGOUT blog

Mivel ha jól tudom az első generációs SkyBridge-ben továbbfejlesztett Jaguar, azaz Puma+ magok lesznek, kicsit aggódtam, hogy nem lesz ez egy kicsit gyengus, aztán elolvastam a PH! Kabini tesztjét, amiben kiderül hogy c2c ~20 %-kal gyengébb mint a Steamroller, és az is csak a cache és az egycsatornás memóriavezérlő miatt van.

Szóval ha kap egy kétcsatornás memvezérlőt meg 2 helyett 4 MB cache-t, és föltölják 3-4 GHz környékére, akkor ütni fog szvsz. Szóval nem kell aggódni, hogy gyenge lesz a Puma+ asztalra :DD

Copyright © 2000-2014 PROHARDVER Informatikai Kft.