Hirdetés

2014. július 29., kedd

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

(#8751) mezis válasza And (#8747) üzenetére

mezis
(PH! addikt)

Az első hírekben én is ilyet olvastam, hogy nagyon kis árammal terhelhetők. Aztán nem régen az Autóséletben láttam olyat, hogy igen nagy kapacitású valami, ami a fékezéskor visszanyert energiát tárolja és aztán gyorsításkor vissza is adja. Mintha kondenzátor lett volna az is. (És a Forma-1-ben nemrégen emlegetett "kersz" mi a csuda volt ?)

mezis

(#8752) _ATi_1

_ATi_1
(senior tag)

Üdv!
Valaki meg tudná mondani a zsugorcső angol elnevezését? :)
Előre is köszi.

(#8753) PH-User válasza _ATi_1 (#8752) üzenetére

PH-User
(PH! addikt)
LOGOUT blog

Szia!

Shrinkage tube vagy Shrink tube. ;)

[ Szerkesztve ]

"Nem változom senkiért, de képes vagyok áldozni, az egyetlen bűnöm az volt, hogy mertem nagyot álmodni."

(#8754) PH-User

PH-User
(PH! addikt)
LOGOUT blog

Ez jó lenne a 2db TDA2040-hez :F

"Nem változom senkiért, de képes vagyok áldozni, az egyetlen bűnöm az volt, hogy mertem nagyot álmodni."

(#8755) _ATi_1 válasza PH-User (#8753) üzenetére

_ATi_1
(senior tag)

Köszi. Nem találtam semmilyen szótárban.. :R

(#8756) kisi

kisi
(tag)
LOGOUT blog

Sziasztok !

A korábban véleményt kért akkutöltő ötletet hanyagolom ( A tekercscsapolós megoldást), mivel a közös tekercsvégek nincsennek kihozva a csévetesten kívülre, így nem lehet szétválasztani azokat..
Helyette a Hobby elektronika 1996/3.-ik számában találtam egy szimpatikus leírást, mely egy intelligens 12 voltos töltő megépítését tartalmazza.
A kérdésem az volna, (Akinek megvan az ujság, és rá tud pillantani) Hogy a három darab potméter mit is szabályoz pontosan?
Kettő úgy-ahogy volágos, de a harmadik..
(P1 - 20 órás töltőáram, P2 - 5 órás töltőáram..)
Illetve a 100.oldal első hasáb alján van egy ilyen:
"P3 potenciométert ezért úgy kell beállítani, hogy a csúszkáján kb. 6,8 volt legyen, amikor a kapocsfeszültség 14,4 volt.
No most a P3 a kapcsok közt helyezkedik el, két oldalán egy egy ellenállással..
A test ( - ) felől egy 3,9k, míg a pozitív saru felől 4,7 k. A csúszka pedig az Ua741 invertáló(+ (3as láb)) bemenetéhez csatlakozik. Ha a csúszkáján akarok feszültséget mérni, azt a testhez viszonyítsam?

Képet sajnos most nem tudok feltölteni a kapcsolásról, illetve a leírásról, de ígérem, délután pótolom. Így a kérdésre sajnos most csak azok tudnának válaszolni, akiknek megvan az ominózus lapszám.

A Válaszokat előre is nagyon szépen Köszönöm !

(#8757) djculture válasza PH-User (#8754) üzenetére

djculture
(PH! félisten)
LOGOUT blog

Az inkább egy 2030 hoz ideális.2040 is menne róla csak a +- 16v körüli táp miatt 10-12w tudna max kiadni.

"Egy férfi évente átlagosan egy évet tölt el nők bámulásával."

(#8758) PH-User válasza djculture (#8757) üzenetére

PH-User
(PH! addikt)
LOGOUT blog

Áh, nem csinálok én semmit, a nyáktervezés se megy nekem... :(((

(#8759) djculture válasza PH-User (#8758) üzenetére

djculture
(PH! félisten)
LOGOUT blog

2030 hoz nagyon nyákot se kell csinálni:)

(#8760) djculture

djculture
(PH! félisten)
LOGOUT blog

Egyébként ha valaki nem akar nyákkal kínlódni, ehhez 5 alkatrészen kívül plusz az ic nem kell semmi és jól szól igaz nem nagy teljesítményű 2*10w.[link]
Korai samu lcd tv-be is ez volt.

[ Szerkesztve ]

(#8761) gog

gog
(PH! addikt)

Van valakinek autóba való manuális klíma kapcsolási rajza?
Bármilyenek jók! Viszonyítási alapnak kell, mert még sügér vagyok hozzá, és az sajátomhoz(sincs) nincs rajzom.

[ Szerkesztve ]

a pszihé és a test, vagy a test és a pszihé?

(#8762) PH-User válasza djculture (#8759) üzenetére

PH-User
(PH! addikt)
LOGOUT blog

Akkor? Raktam már össze vezetékekkel a kapcsolást, de az úgy nem az igazi...

gog - Passzolom. :(

[ Szerkesztve ]

(#8763) djculture válasza PH-User (#8762) üzenetére

djculture
(PH! félisten)
LOGOUT blog

Egy próbapanelra meglehet csinálni simán,max az ic lábait kell kicsit széthúzni:)

(#8764) PH-User válasza djculture (#8763) üzenetére

PH-User
(PH! addikt)
LOGOUT blog

Megcsináltam TDA2030A-val, bekapcsolásnál kattog kb. 5-öt a hangfal és utána semmi.
Nem erősít semmit.

Az hogy lehet, hogy régebben a TDA2040-et betettem egy ilyen vezetékes kapcsolásba és az működött egy 6V akksiról?
Pontosabban olyan kapcsolásba raktam be, ami kéttápos vagyis +/-18V és GND.
A +-ra tettem az akksi + részét, a -- -ra meg az akksi negatívját és a GND-t.
Ez hogy működhetett így, mikor kéttápos a kapcsolás :F

(#8765) djculture válasza PH-User (#8764) üzenetére

djculture
(PH! félisten)
LOGOUT blog

mert szerintem ezt csináltad meg:

[ Szerkesztve ]

(#8766) djculture

djculture
(PH! félisten)
LOGOUT blog

Szóval igazság szerint meglehet csinálni némi áttervezéssel az összes ic-s kapcsolást egy táposra.De sokkal rosszabbak lesznek a kapcsolás paraméterei így,viszont olcsóbb a trafó.

[ Szerkesztve ]

(#8767) PH-User válasza djculture (#8765) üzenetére

PH-User
(PH! addikt)
LOGOUT blog

Pontosan ezt csináltam meg és szólt rendesen még 6V-ról is. :)

(#8768) djculture válasza PH-User (#8767) üzenetére

djculture
(PH! félisten)
LOGOUT blog

Szól persze csak kis teljesítménnyel.De ha már ilyen kis teljesítményű 2*10w cuccos kell inkább az általam belinkeltet ajánlom.Ahhoz panel se kell,a bemenetre lábakra kell két kondi egy ellenállásal a némitó lábat felkell kötni a + feszre meg a plusz tápfesz lábhoz egy vagy kettő szűrökondi és annyi.

[ Szerkesztve ]

(#8769) PH-User

PH-User
(PH! addikt)
LOGOUT blog

Két darab TDA7294 V IC-hez milyen trafót érdemes csináltatni?
Kellene mellékág 12V-os ventilátornak és PC-s neoncsőnek (12V) meg aztán LED-eknek is.

(#8770) CPT.Pirk válasza PH-User (#8769) üzenetére

CPT.Pirk
(Szakértő)
LOGOUT blog

A HE fórumban találsz több, hozzáértő illetőt, akik meg is csinálják neked normális áron.

Amúgy: a 7294 számára legalább +/- 16V, és maximum +/- 44V tápfesz kell, a kivenni szándékozott teljesítménynek megfelelően. Teljesítmény terén a felvétel 100W, a trafóból jobb, ha kettő van, és monoblokkonként áll össze a cucc. Ebben az esetben a felvétel duplájára méretezd a hagyományos trafót, ha esetleg toroidot akarsz, azt meg egy kicsit még nagyobbra.

A 12V-s mellékáramkört meg táplálhatod egy pici, boltban kapható trafóról is, kb. ezer Ft. körül kapni, vagy bontasz valamiből egyet, pl egy fali dugasztápból.

Efficiency and progress is ours once more, Now that we have the Neutron bomb It's nice and quick and clean and gets things done... © Dead Kennedys

(#8771) PHM válasza PH-User (#8767) üzenetére

PHM
(PH! addikt)

Ha már megcsináltad az erősítőt egy telepes táplálásúra,
a kérdés egy huszárvágással így is megoldható:

Én azért az erősítőnek mindenképp csinálnék egy nyákot.
Nem baj, ha nem sikerül elsőre tökéletesen.
Valahol el kell kezdeni...

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#8772) PH-User válasza PHM (#8771) üzenetére

PH-User
(PH! addikt)
LOGOUT blog

A TDA2040-es kapcsoláshoz készítetted nekem ezt a rajzot?
Diódának jó a PR3002? A 4700-as kondi hány V tűrésű legyen?

(#8773) PHM válasza PH-User (#8772) üzenetére

PHM
(PH! addikt)

Igen.
A 4700-as kondi legalább 40V-os legyen.
A 2 dióda legalább 50V 3A-es legyen.
Dióda hiányában fel lehet használni 1 megfelelő graetz-híd felét is.

(#8774) PH-User válasza PHM (#8773) üzenetére

PH-User
(PH! addikt)
LOGOUT blog

Akkor a PR3002 megfelelő? Kondit meg nézek olyat, amilyen kell. Köszi, hogy segítesz! ;)

(#8775) Ebit válasza PHM (#8773) üzenetére

Ebit
(PH! addikt)

Sok lesz a fesz neki.

(#8776) PH-User válasza Ebit (#8775) üzenetére

PH-User
(PH! addikt)
LOGOUT blog

Why?

(#8777) PHM válasza PH-User (#8776) üzenetére

PHM
(PH! addikt)

Mihez képest?
A TDA 2040 maximális tápfeszültsége +/- 20V.
Ez egytelepes táplálásnál 40V.
Viszont annyiban mégis igazad van, hogy a 2x20V-os tekercset
lesz érdemesebb használni.
Mivel a trafó valószínűleg nem tud elég áramot szolgáltatni
a két végfok teljes kihajtásához, a magasabb tápfeszültség eredménye
csak a nagyobb disszipáció lenne, feleslegesen.
Tehát:
PH-User: A dióda jó lesz, de a trafónak inkább a 2x20V-os
kimenetét használd.

(#8778) Pulsar

Pulsar
(PH! addikt)
LOGOUT blog

Sziasztok!

milyen kapcsolót ajánlanátok egy kábel TV, és egy DVB-T antenna közösítésénél?

(#8779) CPT.Pirk

CPT.Pirk
(Szakértő)
LOGOUT blog

Mi a véleményetek a Tesla féle 4 battery switch cuccról? Nagy lehetőségek vannak benne, ha tényleg azt csinálja, amit írnak. Persze annyi ingyen energia gép leírását lehet olvasni, hogy az ember nem hisz semminek. [link]
Hamarosan lesz alkatrészem után építeni.

Pulsar: Ha jól nézem, nincs túl nagy eltérés a frekik között, egy antennával nem lehet megoldani mindkettő vételét? Simán összekötve valami egészen más antennává alakul a két antenna, hogy fizikailag szét lehet-e őket választani, és egy bemenetre kötni, azt nem tudom.

[ Szerkesztve ]

Efficiency and progress is ours once more, Now that we have the Neutron bomb It's nice and quick and clean and gets things done... © Dead Kennedys

(#8780) mezis válasza CPT.Pirk (#8779) üzenetére

mezis
(PH! addikt)

Mi a véleményetek a Tesla féle 4 battery switch cuccról? Nagy lehetőségek vannak benne, ha tényleg azt csinálja, amit írnak. Persze annyi ingyen energia gép leírását lehet olvasni, hogy az ember nem hisz semminek. [link]
Hamarosan lesz alkatrészem után építeni.

Ha ezt április elsején írod, az rendben, de július 19-én ? Vagy ez a nagy hőség ? :Y

mezis

(#8781) CPT.Pirk válasza mezis (#8780) üzenetére

CPT.Pirk
(Szakértő)
LOGOUT blog

Akkor úgy írom, észérvekre vagyok kíváncsi. Van egy rakás ember, akik állandóan ilyen bizbaszokkal akarják megváltani a világot egész életükben, nem lehet minden egyes terv, elgondolás, éter, nullponti energia, vákuum energia, stb. hülyeség, meg ápr.1, valami csak csak működik...

Nézd meg pl. BMiklós cuccát, igaz ez nem energiát termel, de gondoltad volna, hogy ilyen létezik? [link]

[ Szerkesztve ]

(#8782) Pulsar válasza CPT.Pirk (#8779) üzenetére

Pulsar
(PH! addikt)
LOGOUT blog

nem, mert ugyanazon a csatornán jön két különböző adás.. szóval csak kapcsolásos megoldás jöhet szóba...
csak a frekvencia érzékenység végett kérdezem, hogy létezik-e "magas" frekvenciás kapcsoló?

(#8783) Pulsar

Pulsar
(PH! addikt)
LOGOUT blog

ja, és még egy kérdés..
tud valaki esetleg arra megoldást, hogy van egy négyszög jelem. A kitöltési ideje változik, és ezt a négyszögjelet szeretném megnövelni mindig arányosan. Kb olyan 20%-al.

(#8784) Ebit válasza PH-User (#8776) üzenetére

Ebit
(PH! addikt)

Az IC-s cuccoknak a disszipacio az egyik hatranyuk,nagyon kicsi feluleten (nehany negyzetcentimeteren) keletkezik viszonylag nagy ho", es emiatt ugyelni kell a megfelelo hutesre. A táp nagyon sokat számít, érdemes jól megcsinálni,megfelelő szúrés,minőségi elkok,és Greatz hid.

A hobbi elektronikán,most is hirdetnek STK-t,+táp hozzá.az egy kicsit jobb.

(#8785) mezis válasza CPT.Pirk (#8781) üzenetére

mezis
(PH! addikt)

Észérv: javasolnám a linkelt szöveg szerzőjének, hogy működő áramkörében markoljon meg egy 12 V/45 W-os izzót és érezni fogja hogyan áramlik az energia a tenyerébe. Mert ugye nem vész el, csak átalakul. Meg szökik.

Továbbá ingyen rendelkezésére bocsájtom a következő ötletemet: A vízi erőműveknél kell ásni egy csatornát, amin az erőművön átvezetett vizet vissza lehet vezetni ismét az erőmű elé, hogy vízszegényebb időszakokban is teljes kapacitással tudjanak termelni a generátorok. :D :D :D

Vannak még további hasonló ötleteim de azokat csak felbélyegzett válaszborítékot, valamint minimum 500 Ft-ot tartalmazó levélre küldök priviben. :D ;] :D ;]

[ Szerkesztve ]

mezis

(#8786) Salex1

Salex1
(fanatikus tag)

Valahogy lehetséges olyan lakatfogós multiméterrel amin nincs DC-A mérő állás, egyen áramot mérni szerintetek?

(#8787) moha21 válasza CPT.Pirk (#8781) üzenetére

moha21
(PH! addikt)
LOGOUT blog

Hiába írják, hogy nem ezt szerintem 100%, hogy az ionszél mozgatja.
Ha meg már Egely neve is benne van az ráadás.

Ha nagyfeszültségű kivezetésre rakok 1 alumínium lapot pl. az is forog, de persze az ionszél miatt.

Mondjuk gyorsan futottam csak át, de ebbe mi az ingyen energia? Pár watt kell, hogy azok a labdák forogjanak. : )

Itt találsz TV sorkimenő meghajtót saját tapasztalataimmal, mert ahogy a képeken látom a srác a TV 230 V-os elektronikáját használja, ami életveszélyes. Ez meg max csíp egy kicsit és megy 12V DC-ről.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#8788) CPT.Pirk válasza moha21 (#8787) üzenetére

CPT.Pirk
(Szakértő)
LOGOUT blog

Írtam, hogy nem ingyen energia gép, csak megemlítettem, mint érdekességet.

Jól néz ki az a moddolt plazmagömb. Van is pár sorkimenőm elfekvőben, de eddig nem nagyon akartam nagyfesszel szórakozni, már az is épp elég, hogy bármikor rányúlhatok a készülő csöves erősítőm anódfeszére...

(#8789) szeva000 válasza Salex1 (#8786) üzenetére

szeva000
(PH! addikt)

hááát nem..normális adatot bizta nem.De ha max.20A körül kell mérned,akkor egy normális multiméterrel megy a dolog

(#8790) Salex1 válasza szeva000 (#8789) üzenetére

Salex1
(fanatikus tag)

Akkun kellene mérni felvételt, mert valami leszívja, de csak NÉHA, van hogy napokig-hetekig minden ok.
Ma mázlim volt, mert sikerült "elkapni" egy áramfelvételt. 3,7A-t volt a felvétel.
Próbálgattam kiszedni a biztiket, de egyiknél sem szűnt meg, a lényeg, hogy megtaláltam, van egy kábel ami a generátorhoz megy, és azt ahogy levettem az akkuról meg is szűnt.
Ami fura, hogy ahogy visszatettem, már nem volt felvétel. A biztonság kedvéért megnéztem a kábelt, de nem találtam sérülést rajta.
Mi lehet a generátorban ami ezt csinálja? Van benne valami relé-szerű, ami okozhat ilyet?
Van valakinek ötlete?

(#8791) Pulsar válasza Salex1 (#8790) üzenetére

Pulsar
(PH! addikt)
LOGOUT blog

esetleg az egyenirányító részben a diódák? :U

(#8792) szeva000 válasza Salex1 (#8790) üzenetére

szeva000
(PH! addikt)

Ha dobsz egy autó típust bizta tudok rajzot szerezni csak az a kérdés mikorra.
A generátorban a diódák lehetnek,de az a fura,ilyen véletlenszerűen azok sem okozzák.
Én inkább valahol a negatív(test pontokat) nézegetném meg.Ha ott nincs kontaktus normálisan,érdekes dolgok jöhetnek elő.(akár valamelyik fogyasztón keresztül is.)
Egyszer a suzuki márkaszervíz ezért akart computert cserélni 400000-ért...nah én meg hülye vok,hogy megegyem.

(#8793) Salex1 válasza szeva000 (#8792) üzenetére

Salex1
(fanatikus tag)

VW BORA 1,6 2002
Előre is köszi

(#8794) szeva000 válasza Salex1 (#8793) üzenetére

szeva000
(PH! addikt)

ok..a héten bizta nem leszek otthon,a jövő héten próbálok intézni valamit

(#8795) PH-User válasza PHM (#8771) üzenetére

PH-User
(PH! addikt)
LOGOUT blog

Megcsináltam a 2x20V-os ággal, összeraktam, bekapcsoltam, 2mp búgás kis pukkanás, füst a TDA2040 felől.

(#8796) djculture válasza PH-User (#8795) üzenetére

djculture
(PH! félisten)
LOGOUT blog

Gondolom sima egyenirányítással feszstab kapcsolás nélkül,ha így volt kapott az ic +-26 voltot ami egyböl kinyírta.

(#8797) PHM válasza PH-User (#8795) üzenetére

PHM
(PH! addikt)

Ajjaj!
Puszta véletlenségből nem fordítva kötötted rá a tápot?
A végfokok attól szeretnek elszállni.
djculture: Egytelepes táplálásról van szó, összesen kapott kb 28 V-ot.

[ Szerkesztve ]

(#8798) Atos23 válasza PH-User (#8795) üzenetére

Atos23
(senior tag)
LOGOUT blog

Én úgy látom, hogy a maximum 20 voltos IC-re ráküldtél körülbelül 20 Voltot. Ez az IC adatlap szerint 20.0001 Voltnál már durran.

Erre + és - ágon 15V-nál nagyobb feszt áganként nem szabad ráküldeni.

(#8799) Atos23 válasza Atos23 (#8798) üzenetére

Atos23
(senior tag)
LOGOUT blog

Visszaolvastam, még a kolléga által lerajzolt 35V is merész kicsit.

Szerk: Megint visszaolvastam, ha nem az amit írtam, akkor a tápnál van elkötve valami, és tényleg megküldte akaratán kívül 40 Volttal, rosszabb esetben szűrve 55 Volttal.

[ Szerkesztve ]

(#8800) PHM válasza Atos23 (#8799) üzenetére

PHM
(PH! addikt)

Nem olvastál vissza elég alaposan.
A TDA 2040 max tápfesze +/- 20V.
Ez nem azt jelenti, hogy 20,01 V-nál durran az IC, hanem azt,
hogy eddig a feszültségig garantálja a gyártó a megfelelő működést.
A TDA 2040 simán működőképes maradhat +/- 22V-on,
de ha kell, lazán tönkre tudom tenni +/- 6V tápfesszel is.

Az IC egytelepes táplálással kapott volna kb 35V-ot,
amit egy későbbi javaslatomban módosítottam kb 28V-ra.
Ezek a terheletlen feszültségek, tehát vehetjük maximumnak őket.
A táp pedig egy középleágazású trafó, 2db diódával egyenirányítva.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2014 PROHARDVER Informatikai Kft.