Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6667 üzenetére

    Napok óta beugrik az egyik hsz-ed, amiben a DW egyszerű késbeállítóját említetted.

    Nem tudnál feltenni egy fotót róla?
    Esetleg vmi ötletet home made késbeállítóra. (mágnes van) 60-as késhengerhez, és megszorítás, h csak a kés és az ékléc vas, a henger alumínium.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6671 üzenetére

    Köszönöm a rajzot!
    Úgy látom, ez úgy működik, h táteszed a hengerre, és a kést felhúzod ütközésig?
    Annak a furatnak van vmi szerepe? Ezzel a módszerrel mennyire pontosan lehet a kést beállítani? Ez a vaslapocska át van mágnesezve?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz thomgrande #6675 üzenetére

    Kisegítenél eligazodni ezen a rajzon? Még ezzel a colos léptékkel csak elboldogulnék tán, de nem értem, hogy mi a lelke ennek az egyszerűségnek. (Igen hiányos az angol tudásom.)

    Már félkész a Márton által beküldött lemezke továbbgondolt változata, de azért ez is érdekel.
    Ha elkészülök, és jól működik, akkor beküldöm a fotóját (esetleg a rajzát).

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6670 üzenetére

    "dönteni lehet csak süllyeszteni nem?"

    Az enyém pont ilyen. Bár fordítva lenne!
    (Egyébként megnéztem kicsit közelebbről, - de nem alaposan - és így elsőre az az érzés kerekedett bennem, h tényleg nem éri meg a babra, hacsak nem az egész gépet egy asztal alá dugom, és azon az elven süllyesztem, ahogyan a kézi körfűrészeket szokták. Ha eszembe jut valami egyszerű, de nagyszerű ötlet arra, h miként lehet gyorsan és pontosan az asztal síkjába kalibrálni a kisgép asztalát, akkor megvalósítható a dolog. Csak még ott az az átkozott porelszívás! Nna, azzal mit lehet kezdeni? Úgy érzem, igazad van, ez egy nem megérős dolog mégiscsak.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz thomgrande #6679 üzenetére

    Köszönöm mindkettőtöknek!
    Így már teljesen világos.

    Most azonban teljesen más nem világos:
    A metibómhoz tartozékként egy egyszerű kis alu egyenes idomot adtak késbeállító gyanánt. Van rajta két rovátka úgy sacc per kábé 8 mm-re egymástól, és aszongya: Állítsam az egyengető asztalt nulla állásba. Tegyem a rovátkolt bizbaszt a késre, és addig állítgassam, amíg mindkét kés mindkét végén a kés elfordításával épp a rovátkák távolságával viszi előre. (Legutóbb így is tettem, és kielégítően pontos is lett a beállítás. Csakhogy ez a procedúra jó félórát tett ki, de lehet, h 40 percet.)
    Az általad bemutatott mérőeszköz arra enged következtetni, h nulla állásban a kés legyen egy szintben az asztal síkjával. A metebó tudorok eljárása alapján eléggé kiáll a síkból. Ismétlem, nulla állásban.
    Így aztán kicsit belegabalyodtam, hogy akkor most hogy is van ez?

    Talán a dologhoz tartozik még, h én ezzel a prémijum világmárkával egyengetni nem tudok. A nagyon kajlát kiszedi ugyan, de egy abszolút egyenest kellene kapnom, ehelyett egy kifli a végeredmény. (Egyszer itt a fórumon belenéztem egy linkelt barkácsújság tesztjébe. A Feider gyalukról esett szó. Ott olvastam, h kielégítően nagyol a Feider. Nos, nézeteim szerint az egyengetés és a nagyolás két külön galaxis. Metebó lelkempitty pedig félmillióért még csak nagyolni tud.)
    Ja, és ne mondjátok, hogy hogyan kell tolni az asztalon a deszkát szakszerűen! Egyszer egyengettem egy öreg Defém gyalun. Fél kézzel elég volt tolni a fát, és az nem nagyolva volt, hanem tisztességgel egyengetve. (Egyetlen 2 mm-es áttolás után!)

    Most épp a Márton111 féle kép ihlette késbeállítón dolgozok a műhelyben, mert elegem lett ebből a tökölős késbeállításból. Tulajdonképpen Madmax indított be. Ottjártamkor oda se figyelve, közben dumálgatva két perc alatt kicserélte a 400-as gyalujában a kést egy tízezer forintos kínai mágneses késbeállító segedelmével. Utána néztem a matabónak: Adnak ugyanolyan mágneses szerkentyűt, ami minden általuk gyártott géphez jó. Hát először is szarnak azok a mágneses csuda tartólábak, ha egyszer alumínium a késhenger? De ez még semmi! Az ára br 55 ezer pénz! Nem írtam el. Aztán kerestem Madmax késbeállítóját a boltokban. Rászántam azt a tízest. Az meg 65 től 100 mm átmérőjű késhengerhez jó. Metibó mennyi? 60mm.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6682 üzenetére

    Jobban utána fogok nézni ennek az egyengető beállítás dolognak, de az én emlékezeteim szerint nekem az égvilágon semmi állítási lehetőség nincsen. A manual-jában se emlékszem ilyesmire.

    Megmértem pontosan a rovátkákat, mert írtam h kb 8 mm - amin aztán elgondolkodtam, mert az túl nagy harapás lenne. 3,5 mm az a 8 mm. (csak emlékezetből írtam, és persze gondolkodás nélkül.) Azért van szükség arra, h pont ennyit szállítson a kés nulla állásban, hogy a skálán beállított érték pontosan egyezzen a ténylegesen gyalult értékkel. (vastagoláskor) Mi több, a kurbli akkor épp a gép oldalával párhuzamos minden egész mm-es beállításnál. Ez utóbbi elsődleges szerepe, h nem áll ki, nem mégy neki, míg átszaladsz az elszedő oldalra, másodlagos pedig, h ránézésből is tudod, mennyit gyalultál már, és nem kell élezésenként fokokat, perceket megjegyezni.
    Ha jól értettem a leírásodat, akkor a thomgrande által beküldött kézi készülékkel is kicsit kiállóra emeljük a kést. Azt akartam ezzel írni, h nem jól okoskodtam, mikor azt gondoltam, h nullánál a kés is nullán áll. Egyébként továbbgondoltam kicsit ezt a dolgot. Szerintem azért kell nullánál is leharaptatni a késsel picikét a fából, hogy amikor toljuk fel a fát a késre, akkor a lefutóasztalba ne tudjon beleakadni. Erősen görbült fa így is beleakad, de arra megvan az egyszerű eljárás, hogyan lehet kibekkelni. Ebben nem vagyok biztos, csak így okoskodtam - aztán lehet, h megint valami kilencvenkétfokos derékszöghöz hasonlót agyaltam ki, mert most is jó fáradt vagyok.

    "akár az asztalhoz tapadó erős, 20kg tapadóerejű mágnesessel rögzítettel"

    Ez jó gondolat, de sajnos az asztalom is innováció: Teflonbevonatú alu öntvény. (Jól beválsztottam én ezzel a márkával :(( )

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    Tegnap este gyengélkedett a server biztos, mert nem akarta lenyelni a hsz-t

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz thomgrande #6685 üzenetére

    Tudod, én arra gondoltam, hogy akkor akad a lefutó asztalba az anyag, amikor egy kissé homorú anyagot tolsz rá. Ez elég gyakran előfordul. (Egyenes anyag persze, h nem fog akadni, de azt meg minek egyengetni?) Igaz, h ha megfordítjuk, akkor a domború oldal van lefele, akkor viszont billeg, és nehéz megfogni azt a szöget, hogy nagyjából egyformát kelljen leszedni mindkét végéből. De gyalulásból még nem vagyok a helyzet magaslatán, mindössze alig 10 m3 anyag ment át a gépemen.

    A keretléc vállainak készítésére gondoltál? Azt nem inkább marógéppel jó csinálni? Van olyan gyalu, aminek a kés 5 mm-el az asztal fölé húzható? Mondjuk a kést fel lehet húzni (az újat) ennyire talán, de kérdéseket vet fel az eljárás: Meg lesz az szorítva úgy, ahogy való? A kés nem fog az asztalba beverni? Az én gépemen beverne valószínűleg. Ha meg egy kést ennyire ki is lehet emelni az asztal síkjából - akár hengerestől -, akkor meg igen nagy résnek kell lennie a két asztal között, pedig az annál jobb, minél közelebb van a késhengerhez.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz dízelracer #6688 üzenetére

    Egyet mondok, kettő lesz belőle:

    1 - DeWalt felsőfogantyús. 53 rugóért. Ezt vettem két éve. Sokat megy, precíz, nem tudok kifogást találni rá semmitse. (Javaslom!)

    2 - Vedd meg Márton111 öreg DeWalt-ját 15 ezerért. Régi típus. Kishíján megvettem. Picit félrevágja a merőlegest, amit szerintem a DeWalt szervíz rendbetesz, de lehet, h Te magad is ki tudod javítani, ha van elég fineszed hozzá. Nekem nem ez volt a kifogásom vele, hanem az, hogy kicsit túlsúlyos. Ha nem kell rengeteget használnom, nem számít az a súlytöbblet, mert cserébe a világ végéig elmegy.

    Jó dekorfűrész 50 alatt még nem járt a kezemben. A DeWalt USA-ban feleennyi egyébként! Sokat kipróbáltam. Bosh, metibó nem tetszik, pedig az se olcsó. Az alsófogantyúsokban két kifogásom is van: Nincs rajta jó fogás, de ez hagyján. A kapcsolója fél kézzel nehezen működtethető.
    Mégvalamit:
    Évekig (pénz híján) egy kis B&D-t használtam. Valami hat rugóért kaptam kofferban. Ha nem túl sokat kellene mennie, még mindig ezt használnám, de egy óra munka után bizseregnek az ujjaim tőle. Szóval ráz, reszket. Ettől nem lehet azt a vágásminőséget várni, mint a DW-től, de tizedannyi pénzért nem is várhatod. Amikor átállhattam végre a szívem választottjára, egyik kellemes meglepetésem volt, hogy addig százasával vettem a fűrészlapokat a melóhoz, most pedig elég tízesével. (Ugyanazt a típust. Látod, ebből a BOSH-t találom ár/érték arányban a legjobbnak. Nem véletlen, h sok nagynevű gyártó is a bosh-hoz igazítja a fűrészlapjait, azazhogy feltünteti, melyik bosh megfelelője.)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6692 üzenetére

    Bár nem ismerem közelről ezt a 4329-es makitát, nem gondolom róla, hogy műanyag lenne a hajtóművében. Okfejtésed elgondolkodtató ugyan, de épp lentebb írtam, h van egy kis B&D-m, ami ipari munkára volt használva, és bírta. Nem tudott volna tizedennyit sem harcolni, ha műanyaggal szerelték volna. Mindezt azért írtam, mert hatezer pénzből már futja fém hajtóműre.
    Én két dolgot sejtek a 20 ezer pénzes makita mögött: Vagy egy kevésbé bevált sorozat, vagy szimpla marketing fogás. Utóbbi alatt azt értem, hogy 20-ért is lehet rentábilisan jó ipari gépet gyártani, kereskedőn keresztül eladni, és ezzel azt a réteget is megfogják, akinek kell a tecsógazdaságostól különb, de 50-et nem tud, v nem hajlandó áldozni.

    Gondolj csak bele, h mi a szar kerül egy 300-as gyalugépben félmillió forintba? Annyiért már majdnem egy új autót is el lehet készíteni. Vagy mi kerül egy szemüvegben százezer forintba? a legjobb is kihozható a töredékéből. És mi, asztalosok, rezgünk a jó gépekért, keressük az újat, a jobbat. Az a 450 W nem izgat be minket, kezdődjön egy dekopír 6-700 W-nál. Pedig 450 W nagyon komoly teljesítmény, és a legtöbb asztalosmunkához még sok is. Még a leggyengébb, legolcsóbb dekorfűrész is, ami a kezemben járt, nem a kis teljesítmény volt a szűk keresztmetszet, hanem rendre az, hogy nem bírta szegénykém becsülettel megtartani a fűrészlapot. Vagy kijött a fűrészlap munka közben sportszerűen, vagy eltört a beszorító tervezmény.

    És most gyorsan előrevetem (így utólag), hogy ezzel még véletlenül sem azt akartam mondani, h az öreg DW-d nehezebben menjen el. Az megszolgálta a magáét becsülettel, és már kicsikét sántít. Szabadkézi vágáshoz kiváló, csak vonalzó mellett nem vág jól, de javítható hiba. Valószínűleg sok balos kanyart kellett bevennie, és úgy maradt, mint a cserebogár lába, amikor a hátára esik a bogár, és nem tud felállni a porban. És egy biztos: Öt Einhell se tud annyit, mint amennyit ez a kivénült darab még sok éven át fog produkálni.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #6696 üzenetére

    "Maktec a neve. Színkóddal is jelölik: narancssárga."

    Erről nem is tudtam. Sohse láttam. Mit tudsz róla? A zöld bosh makita megfelelői?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6695 üzenetére

    Jó, hogy igazad van.
    A szokott túlzásommal fogalmaztam megint. Tulajdonképpen az az üzenete, h egy gyalugép kevesebb, mint száz alkatrészből áll, egy autó pedig sokezerből. És a gyalut is robotok készítik, nem kézzel heggesztgetik. Egy autóra fordított élőmunka többszöröse annak, amit egy gyalugép építése igényel. És én úgy gondolom, h a jó gyalugép attól jó, hogy jól megválasztott paraméterekkel tervezik meg. Az anyagigénye árban kevesebb, mint a szállításra költött pénz, mire hozzád kerül. És az autót is kell szállítgatni, míg gazdára talál. Persze, igaz az, hogy az autó eszméletlen tömeggyártása jelentősen beleszól az árba. Egyszerűen csak azt vetettem össze gondolatban, hogy egy pontos gyalugép megépítése és egy pontos első futómű megépítése mit kíván meg. Hát előbbi kutyafasza a futóműhöz képest.
    A szemüveget továbbra is túlzásnak gondolom. Ma, a nagyranőtt vegyipar azt kutyul ki fillérekből, amit a piac kér. Könnyű lencse legyen és karcmentes? Ettől nagyon hasra kell ám esni. Pontos legyen a csiszolása? Hát ettől is. Nekem az jelzi, hogy filléres dologról van mégiscsak szó, hogy rendre kínálják ezeket a méregdrága szemüvegeket akcióban féláron. (És féláron is pofátlan nagy haszon van rajta!) Ugyan nem tartozok a szemüvegesek táborába, de két öcsém igen. És amikor a százezer forintos szemüveg berozsdált a szemén (szó szerint értendő), az számomra árulkodott, hogy lófasz az, nem minőség. Az üzlet pedig megmagyarázta, hogy ez azért van, mert az öcsémnek valami speciális ph-ja van a bőrének. És egy filléres tecsógazdaságos kés sem rozsdál be semmiféle péhától, bírja az ecetet, a citromot, a lúgot úgy, h közben súrolhatod akár naponta.
    A piac önszabályozó, ez igaz. De igaz az is, hogy rendkívül sok értéktelen bóvlit marketingolnak mármár a csalás szintjén arra alapozva, hogy a jóhiszemű vevővel jólhitetik a minőséget, ami persze sehol sincs. És az önszabályozódás egyik jellemző ismérve, hogy ha valamiből minél kevesebb fogy, annál jobban hasraejthető a vevő. S nézd meg: Szemüvegből sok fogy, s mégis ott a szemtelen felár, amit az szabályoz, hogy a szemüveges ráutalt. Semmi más. :(

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Webistvan #6701 üzenetére

    Üdvözöllek itt a topic-ban!

    Végül is ugyanezen az úton indultam el én is. Készítettem a napokban egy mágneses felhúzó ketyerét, de nem vált be. Lefotóztam, h majd felteszem, de nem volt időm erre. Aztán maradt az általad említett ősi módszer. Meglepetésemre most feleannyi időt kellett babrálnom vele, míg minden késvég ugyanannyit vitte előre a rovátkolt kis darabka alumínium profilomat.

    S most jön, ami miatt ezt mind leírtam:
    Mikor elkészült, majd biztos voltam a sikerben. De az elmaradt. Legutóbb öt századnyi különbséget mértem ki a ténylegesen gyalult anyagon két szélen, most viszont közel egy mm-t. Leellenőriztem újból minden késvéget, és azt rendben találtam. A gyalulás képpel elégedett is lennék, de ez nekem nem megengedhető különbség. Az anyagot nem húzza félre. S meglepetésemre bal oldalon teljesen korrektül gyalul. Azon a 15 cm-n nincs még öt század különbség se. Jobb oldalon viszont valami nem stimmel. Mint ha a kés lenne ilyen furcsán élezve, de ez logikailag nem jön össze. És nem tudok rájönni, mi lehet az eredője ennek a számomra megérhetetlen furcsaságnak. Még az is jól megnéztem, h nincs-e valami durva szennyeződés az alsó asztalon, mert logikailag ezt gondoltam az egyetlen reális kiváltó oknak.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #6705 üzenetére

    Nebazmánmeg! Tíz köbméter fa után? (A vastagolóasztal szerencsére szürkeöntvény.)

    Egyébként tényleg az mutathat ilyen sré jelenséget.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Webistvan #6703 üzenetére

    Nekem szerencsére egy csavarral lehet a kést felfele húzni, úgyhogy igen könnyű a feladaton ehhez a homlokonkótyonfityikéléshez képest.
    (Remélem, ma lesz időm feltenni róla néhány képet.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6706 üzenetére

    Ezt megnézem majd.
    Az az igazság, h csak egy-két próbamérést végeztem, és lehetett ott akár a fában is az ok. (De jó lenne!)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Sanyabá #6708 üzenetére

    Tudod, ez a fene pontosság néhány fajátékomnál elengedhetetlen. Vegyük a kardot pl: A kard lapra felhúzom a keresztpántot, amiben van egy méretpontos hosszlyuk. Egy tízes hosszlyuk esetén, ha a kardlap 9,8 akkor kotyog, ée el fogja engedni a ragasztó. Ha meg 10,2 (netán több?) akkor összeszarom magam, míg összedugok 500 db kardot. Egyik esetben a minőség miatt esek ki a piacról, a másikban pedig a tempó miatt. Egy puskatusnál ugyan mindegy, hogy 24 mm a deszka egyik széle, 23 a másik. Azt senki nem fogja visszamérni, szemmel nem látszik, a funkcionalitást nem befolyásolja.
    Ezmiatt volt nekem olyan nagy a hezitám, hogy a Feldertől nem-e a drágábbik, de pontosabbik (egyszer használatos) késhengerrel érdemes rendelnem a gyalut. (Még várat magára, mert ezer dologra kellene beruházni, hitelbe pedig nem megyek bele.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Webistvan #6712 üzenetére

    Kiokosítanál engem két kés - kontra három kés ügyben?
    Nem vonom kétségbe a gyalulási képet. De az az én két késemmel is megfelelő - sosem kell csiszolnom, esetleg, ha kicsorbult, és csíkot húz. Metebó két késsel 5m/min, Felder 3 késsel 6 m/min. Ez lenne a nagy előny? Mert azt gondoltam, h akkor 30%-al lehetne az előtolást gyorsítani - igaz, az pedig 6,5 m/perc.
    De mi az, ami miatt nem bántad meg, ill. mit jó tudni döntéshozatalkor? Tovább bírja az él? Nagyobb fogásmélységgel mehet az anyag? Esetleg kisebb a gép terhelése? (Bár ez szerintem nem igaz, ha növeljük az előtolást.)

    Egyébként amikor biztosra akarok menni, én is fatiplit használok régtől fogva.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #6713 üzenetére

    Így, hogy láttam szétszedve, és mellékelve az előélet, meg merném venni. (Úgy emlékszem, h van ezen előtolás.) Olcsó, és strapabíró, számomra pedig a rezgéscsillapítás a lényeg.
    A lapdöntésnek (előtolás) van előnye, hátránya egyaránt. Vastagabb anyagot letud átszelni, jobban tud tisztulni a fog, de nem lesz olyan szép a vágáskép, nehezebben tartható pontosan a vonalon és sokkal jobban töredez. Viszont amikor döntés nélkül nem visz jól az él, döntve még mindig olyan, mint ha új lenne.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6717 üzenetére

    Persze.
    De vedd számításba, h majdnem harmad áron! A kis súly még előnyére is válik. Amikor gyakran kell kihúzni a még rezgő kést olyan résből, amit óvnánk azért az éltől, akkor nagy bosszúság egy nehéz gép, hiába profi. És ami miatt szóba került, az gyakorlatilag barkács felhasználás. Ott bírható az imbuszkulcsos lapbefogás is.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Madmax81 #6714 üzenetére

    Megnéztem újból:
    Amit Vikusz linkelt, abban már van előtolás is 20-ért.

    "4329 szúrófűrész
    # Csúszásmentes, gumírozott markolat
    # Alacsony zaj és vibráció az ellendarab beiktatásának köszönhetően
    # A vezetőtalp mindkét irányba 45°-ig dönthető
    # Beépített porelszívócsonk
    # Rögzítőgomb a folyamatos munkavégzéshez
    # Mozgatható átlátszó védőburkolat a biztonság és a szabad rálátás érdekében
    # Fordulatszám-szabályozás
    # Előtolás állítás
    "

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6718 üzenetére

    Ki mit választ:
    Öcsémmel húsz évesek voltunk, amikor összekaptunk egy autócserén, mert ő új trabantot szeretett volna, én meg azt mondtam, h adjuk el a varrógépet, és vegyünk egy új tűt inkább? De mindkettőnk álláspontja érthető volt.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    No, itt az emlegetett mágneses késbeállítóm két nézetből:

    Elvileg egy beosztás öt századot jelentett volna.

    Sajnos nem értem el vele azt, amit Madmax kolléga mutatott a saját gépjén. Több tized tévedési lehetőséget is rejt magában, és nem is olyan egyszerű, gyors, mert alumínium a késhengerem. (Továbbgondolom majd, egyenlőre nem dobom ki. Félretettem.)

    Viszont kezdek belejönni, h miként lehet a hagyományos - és egyben tuti tizedpontos - beállítást lezongorázni:

    (Mint írtam, ezúttal elmaradt :(( a siker, de nem adtam fel, meg kell találnom a hiba okát.)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    És az én hétvégi formatervűségem:

    Kajcsa bácsi munkája nyomán, kicsit megnyújtva, h olyan amerikai legyen.

    Ezért a pillanatért megérte a babra:

    :)) . :) . :))

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Webistvan #6733 üzenetére

    Értlek.
    Milyen gyalut vettél, mennyiért?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Webistvan #6737 üzenetére

    Hát ezt szívesen kerülgetném a metibóm helyén!
    92-ben 180 egy kisebb vagyon volt. Akkor 6-10 E Ft volt egy átlagbér.
    Én bizony készítenék rá egy védőburkolatot. Nem sonkát, mert azt macerás használni, hanem egy sima stafnit keményfából. Az ördög nem alszik!

    Meg kell itt említenem, hogy én, aki annyit szóltam már a balesetről, a minap belekaptam a holkelmaróba (épp a teherautó tengelyét vájtam volna ki). Okulásképp elmondom, hogyan történt: Kezdődik ott, h kicsi darab fát kapartattam volna - persze tolófa nélkül. Kiszedte a kezemből, és megszabdalta a gyűrűs ujjamat a marógép. Olyan gyorsan történt, hogy alig tudtam rekonstruálni. Míg a feleségem kötözte a bibimet, sikerült felidéznem a dolgot, aztán bementem a műhelybe leellenőrizni, h helyes-e az elméletem. Helyes volt.
    Siettem, mert a feleségem akart menni a temetőbe. Asztal alá épített marógépen ment az anyag vezetőléc mellett. Az asztal lapja síkosított tömör bükk. A vezetőléc gyorsszorítóval (Lidiben kaphatós szorító, ami a szilikon adagoló applikátor elvén működik) odafogatva. Az első tolásnál a vezetőléc elállítódott pár tizednyit. Ez épp elég volt ahhoz, h a második tolásnál a marókés ugye féloldalasan érintve az anyagot, kirántsa a kezemből.
    A folytatásban nem a félkész anyagot fejeztem be, hanem vettem egy újabb, hosszú darabot. Tisztességes szorítóval rögzítettem immár a vezetőlecet, és több menetben, kisebb fogásokkal, tolófával dolgoztam. Hát már kezdeni is így kellett volna.
    Mint általában a balesetek, itt is több tényező játszott közre egyszerre:
    - Kicsi fadarab. (Hiába jön ki vmi hulladékból, elég olcsó a fa ahhoz, h vegyünk egészséges darabot elő. Kötszerre többet költöttem, mint amennyit a fán spórolhattam volna.)
    - Nem megfelelő rögzítése a vezetősínnek. Ez minden gépen gyakori balesetforrás!
    - Tolófa használatának hanyagolása.
    - Sietni sosem szabad!

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6740 üzenetére

    Igen, metrikus (1mm menetemelkedésű hatos meneten jár a mágnes le-fel.). A menetnek semmi kottyanása, az igen szigorúan szorít, még paraffint kellett csepegtetnem bele, hogy bírjam a gombot fordítani. Elkészítésekor a fába szabályosan előfúrtam a menetvágáshoz, aztán félig menetvágóval készítettem a menetet, félig a csavar vágott magának. Pontosabban úgy 3 cm menet, ebből 2 cm menetvágóval, majd a csavar 1 cm-t vág magának. Erre azért volt épp szükség, h feszes legyen. Menetvágóval azért segítettem be, h a fa ne hasadjon el.

    A pontatlanság oka pedig a következő:

    A képen talán látszik, hogy a mágnes a kés fölött jár, az egész szerkezetet a késhengeren pedig így elvileg körbe lehet forgatni, gyakorlatilag csak annyi elmozdulása lehet, amennyit a gyalugép többi alkatrésze megenged. Ez kb fél centi. No, itt a baj. A mágnes 6 mm átmérőjű henger, aminek a fenekét köríven mozgatva változik ugye a tengelytől mért, v akár a késhenger palástjától mért távolsága attól függően, hogy a mágnes fenekének a szélétől, vagy a közepétől mérünk. Mértékét pontosan ki lehet számolni, de saccra is több lesz ez a differencia, mint a mérőskála egy beosztása.
    Ez úgy orvosolható, hogy az egész szerkezetet a késhengeren állandóan fix helyre kényszerítem - mondjuk úgy, h kis lemezke akadjon a kés mögötti résben meg.

    Hej, ha nekem nem alumínium lenne a hengerem! (Áldott jó innivácijó! Haszna valahogy sohse az én zsebemben köt ki, mindig valaki máséban!)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bbchris #6742 üzenetére

    "az ára ugye két vasdarabért 7-11 k körül"

    Rászántam én már azt a pénzt, de:

    - A gyári metebó 55 ezer pénz. Dugják fel!
    - Az élezőben nettó 13-ért adtak volna, de 65-től 100mm es hengerig volt jó. (Hengerem 60.)
    - Mivel a hengerem amúgy is alumínium, hát szarnak fizetnék drága pénzt úgyis.

    Nem a századpontos beállítás volt a cél. A tizedpontossággal bőven megelégszem. Gyors, könnyű és stabil beállítást szerettem volna. Gondolom, h ha lelakkozom kellően a bükkfából eszkábált kis szerkentyűmet, még tizeden belül marad a tűrése - de ezt csak a gyakorlat tudná megmutatni. A puding próbája az evés.

    "A gyalukéseknek a rögzítőcsavarjait ugye belülről kell kifelé húzni azaz a középsőt kell előszőr majd a széle felé folyamatosan így elkerülhető a gyalukés meghúzás közbeni vetemedése"

    Ez nagyon hasznos szakmai információ, amire nem is gondoltam. Köszönöm!
    Magam is fordítva húztam meg a rögzítőcsavarokat. Tudni kell azonban, h nekem nem a hengerhez feszül a kifele hajtott csavar, hanem az átfúrt késhengeren (korábbi fotól látható is) át az éklécet húzza magára (a furatozott késen keresztül). Így elvileg lehetetlen, h a kés lobogósodjon.

    "Hihetetlen hogy valamennyit enged a kés oldalirányban is de sajnos előfordult ilyen is ."

    Erre hogyan jöttetek rá? Visszamértétek, és megnyúlt?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz thomgrande #6747 üzenetére

    Nagyon tetszik!
    Elmentettem, már linkelem is tovább az öcsémnek. (Vele úgy működünk, h ilyen babrás dolgokat valamelyikőnk megcsinálja duplán. A sikertelen késbeállítóból pl négyet készítettem - kettőt neki. Így sok idő megspórolható, mert a munkafázisok veszik el a sok időt, nem az effektív méretrevágások. Egyet elkészíteni ebből a toló szerkezetből kb 6 óra, kettőt pedig 7.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6752 üzenetére

    Az én gépemen pontosan ilyen van. Nincs abban semmi rugó, csak egy korrekt rögzítő csavar a tetején (nagyon könnyen jár és nagyon stabilan rögzít - egyébként műanyag menet). Ez a linkelt képen is jól látható. Egyszerűen csak néhány mm-el húzza kijjebb a védőburkot az egyengetendő anyagnál, és ott rögzíti. Amikor megvettem a gépet, azt hittem, zavarni fog a kiálló rész, de nincs útban mégse. Felder ezt úgy oldotta meg, h lánctalpszerű csuklódó darabokból áll a védőburok, és az asztal mellé lelóg az épp túlnyúló rész.
    Persze ennek a megoldásnak csak akkor van értelme, ha fel van szerelve a vezetőléc is, de hát az amúgy is jó, ha ott van, hogy pontos szöget is tartson egyúttal.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6754 üzenetére

    "Mi ezeket a gány szorítókat pumpás szorítónak neveztük, egykezes szorítónak is hívják."

    Mostmár legalább a nevét tudom. Nem a precízségükről, senem a szorítóerejükről híresültek el, az biztos.
    Biztosan van nekem belőle vagy tizenöt kiló. A puskacsövek ragasztásához vásároltam be ilyen sokat. Azt macerás lenne a hagyományos orsós szorítóval készíteni, így meg villámgyors. Azt megtanultam, h ragasztáson kívül semmire nem szabad használni. (Esetleg arra jó még, hogy a haragosomat fejbevágjam vele, semmi másra.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Webistvan #6755 üzenetére

    "de mindig a felerösitésnél akadtam el hogy hova.:"

    Nem tudom mia funkciója ennek a két csavarnak, de remek kiindulási alapnak látom. Odatervezzem Neked?

    Még hamar is kész lennél vele!

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6760 üzenetére

    "és attól fogva íveset is lehet velük szorítani."

    Erre gondoltam valamikor én is. Csak amikor egy pálcát szorítol, csavarodik sokszor a korong alakú szorítófej, ami egyben gömbcsuklón is van. Hát ezzel sokat kellene babrálni, hogy telibe találjam. Ezek a kis gányok még annyiból is szerencsések, h gyenge anyagból lévén szegények, az első szorítás után pontosan abba a szögbe kajlulnak el, ami után már a többi szorításkor egyből a leggyorsabbak és leghatékonyabbak.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz demilorand #6765 üzenetére

    Megbírja az még sok konyhabútorét is, de nagyon drága. Le se írom, mennyi, inkább azt, hogy az árán elkészíttetheted kompletten az összes bútorajtódat, és dolgoznod sem kell vele.
    És még valamit: Ezek a kések általában 12-es befogópatronhoz járatosak, ami feltételez egy százezer forint feletti felsőmaró meglétét.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6774 üzenetére

    "miért is nem lehet fát vágni azzal a keményfémlapkással, amit a forgácslaphoz használsz?"

    Ezt én is meg akartam kérdezni, de aztán gondoltam, h biztosan van szalagfűrésze, és azzal jobb hosszra vágni, vagy meg nem is kell úgy általában hosszra vágnia. Okvetlenkedni nem akartam, de én sem értem, miért kell lapot cserélni, hisz minden valamirevaló körfűrészbe vidia lapkás korong járatos. Ha sokat megy egy típusú munka rajta, akkor még azt is belőjük, h milyen lapkák is a legjobbak az adott feladathoz.
    Gondolom azért, mert hosszravágáshoz nagyon sűrű fogazású az a lap, ami a lapszabászatokban bejáratos.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bbchris #6773 üzenetére

    Nagy az isten állatkertje!
    Én már nem lepődök meg az ilyesmin. Az tud bosszantani, amikor egy orvos nincs az általad sorolt szakikhoz hasonló módon a helyzet magaslatán, ráadásul rendre, de ki szoktak esni szegények a piacról hamar.

    Jó, hogy itt vagy!
    Bevittem élezni két csapágyas Dimar rádiuszkésemet, és bosszantó, ahogyan visszakaptam őket. Tudod, ebben a márkában a kések a függőlegeshez képest néhány fokkal meg vannak döntve. Nos, nekem ezeket mind visszaköszörülték függőlegesre. Első körben is már nem visznek úgy, mint a vajat, másodszor pedig elköszörülték vagy a harmadát a lapkának - ugye, hogy szép sík legyen. (Úgy gondolom, hogy ha már elbaszta a szöget, hát elég lett volna akkor is egy tizedet lecsípni belőle, legfeljebb a következő élezésnél rendberakja.) Épp a Te instrukcióid alapján nem nyúztam halálra az éleket, hanem inkább a többivel együtt őket is besepertem a felújításra szorulók közé. És most úgy érzem, hogy ezek a kések élezés előtt jobban muzsikáltak, mint most. Amikor újak voltak, még a bütüt sem barnították meg - akkor sem, ha pillanatra megállt az anyag a kezemben, most pedig szép foltos lett a bütü rögtön az első marás után. Ha azt veszem, hogy egy húszast adtam ezért a két maróért, és ez az első élezés volt, nem érzem korrekt eljárásnak.
    Mivel előtte nem volt még ilyen speckó késem, nem tudom, hogy hazánkban a Dimar késeknek ez a sorsa élezés után, vagy pedig konkrétan ebben a műhelyben valami zöldfülű inassal köszörültették a késeimet.
    Te mit gondolsz, mit tudsz ezügyben?

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6781 üzenetére

    "hanem soha többet nem mentem oda "

    Magam is pont ezen az állásponton töprengek, csak egy baj van: Nem tudok a közelben jónevű konkurenciáról. Pestre azért mégsem szaladhatok Nyíregyházáról éleztetni. Pedig épp azon töröm az agyam, miként tudnám ezt mégis megoldani. Vegyek egy farzsebre való papírpénzért még egy garnitúra kést, hogy a lassú procedúrát kibekkeljem?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6781 üzenetére

    "nem csoda ha zacc marad itthon a többi megy a világba"

    Ezt a szeletét elég reálisan látod a mi egészségtelen egészségügyünknek, mégis (ettől teljesen függetlenül is) két sebből is vérzik a dolog:
    Első körben az oktatásnak ki kellene szűrnie az ilyet, és nem adni ki jogosítványt. Hogy nem így tesz, ezt szélhámosságnak gondolom. Másodsorban pedig a lelkiismerettel van a baj. Ebben a szektorban nem megengedhető a Puskás Öcsi elhíresült mondása, hogy kis pénz, kis foci. A lelkiismeretlenség nem szakmai dolog, hanem emberi.
    Továbbfolytatva a gondolatmenetedet: Kifizettük a szakma krémjének taníttatását, és kint kamatoztatják a tudásukat, kifizettük a zacc taníttatását, és ők nem éltek vele, méltatlanul éppen rajtunk kontárkodnak jogosítvánnyal.
    Soha nem fogom tudni megszokni, elfogadni ezt a nyomorult kapitalista pénzuralmat.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz thomgrande #6785 üzenetére

    Igen, én is ugyanarra gondoltam, mint Márton111.
    Írnál róla kicsit bővebben? Mennyire precíz? Nem sajnálnék áldozni rá, ha alkalmas lenne a jó élezésre.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mdk01 #6787 üzenetére

    Hogyan kell #1800-hoz egy lépésben visszamenni?

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Webistvan #6790 üzenetére

    Köszi!
    Vissza kellett állítanom 100-ról ötvenre a laponkénti hsz számot, és akkor működött az ajánlásod.

    Több, mint öt éve nem csinálok már bútort. Itt, ahol lakom, kb öt éve egy kész tölgy ajtó kb 4000 forintot kóstált. Egy átlag szekrényhez 12 db kellett, az kijött ötvenezerből - fiókostól hatvan körül járt egy bükk, v tölgy front. Ehhez mértem, h egy Dimar szett ára is itt van valahol, de inkább több. Ha van bika marógéped, akkor jól jössz ki belőle, ha beruházol, a munka után pedig eladod a késeket. Ha megvan még mdk01 #1800-béli készlete, az még jobb. (egyetlen frontot mart ki összesen vele) Akkor még a papája szerkesztette maróasztal és a belevaló nagymakita is eladó volt igen korrekt áron.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bbchris #6792 üzenetére

    Köszi a kimerítő választ!

    Jól jött, mint egy falat kenyér. Gondoltam, megkérdezlek az ominózus húszezer forintos élezőgép ügyében is, és meg sem kellett ezt tennem, reagáltál azt, amit vártam.

    Most lehet, h már későn kérdezlek, mert mint írod, ritkán vagy gépközelben alaplapösszeomlás okán.
    A nyáron sokat hezitáltam, h veszek egy jó szalagfűrészt. Köbméterenként hatvan ezrest fizetek bérfűrészelésért, mert nem tudok korrektül kettészelni egy szélesebb deszkát éléről. Leggyakoribb méret, amit vágnom kellene, az 7-8 cm (a vágás magassága). A szalagfűrészvásárlás elmaradt, mert nem találtam korrektnek sem a metebó, sem a DeWalt szalagfűrészét, de még a Felder Hammer N4400-asában sem vagyok biztos, hogy megfelelne.
    Mostanában indulok alapanyagért. Gondoltam, előtte megpróbálok a körfűrészen egy ilyen vágást megoldani. 75x28 mm-es bükköt vágtam próbaképpen. Gyönyörűen sikerült két menetben úgy, h 36 mm-t fogtam egyik oldalról, aztán a másikról ugyanezzel a beállítással kettényestem az anyagot. Tavaly vettem egy általad keresztvágásra zsűrizett Freud lapot (amit az élezőben hosszvágásra ajánlottak, hogy ha ezen áttolom a fát, akkor már nem kell gyalulni). Akkori megítélésed pontosan beigazolódott. El lehet vele hosszra vágni a fát, de lassú (mondjuk nem lassabb, mint az előtte használt Güde volt ritkább fogosztással) és mint írtad is anno, rémül porol. Most visszaolvastam egykori Hsz-edet, mert emlékeztem, h Z=28-at javasoltál 300-as átmérőjű korongból.
    Miért is kérdezlek hát akkor?
    A többi paraméter jónak bizonyult (váltófog plusszos). Ilyen kaliberű bükk hosszvágáshoz tehát ugyanazt rendeljem meg, csak ritkább (Z=28) fogosztással? Freud-ot rendeljek, v elégedjek meg a Pilanával? (talán előbbi jobb, mert úgy 10:1 bükk :borovi hosszvágásom aránya. De fogalmazhatnék úgy is, h nagyritkán vágok vele fenyőt is, és borovinak jobb lesz biztosan a tükörfényes lap.)
    Továbbá kérdezném, h nem fogom kimelegíteni a bükk mélyebb vágással a vidiát a helyéről, ha nekiállok egy menetben legyártani vagy ezer db 12x75mm-es bükk stafnit a szélezetlen 28-asból? Ezzel a jelenlegi sűrű fogúval LU2A 2100 Freud (#3320 hsz) lappal dolgozva úgy éreztem, melegszik a fűrészlap, pedig kb tíz méternyi anyagot toltam át csupán 36mm fogásmélységgel.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bbchris #6792 üzenetére

    "Az is lehet hogy aki élezte az haragszik a Dimar márkára ( egyéb nem idevaló okokból ) amivel morálisan egyet is értek..."

    Nem igazán tudtam értelmezni ezt az off topic-os feltételezett lehetséges okot.
    Három dologra tudok gondolni:
    1 - Macerásabb a Dimart élezni, ezért haragszik rá. Ha a dolog erkölcsi vonzatától eltekintünk, áll a lábán az okfejtésed.
    2 - Más gyártóval (pl CMT) van szerződésben. De hiszen ettől még az élezéssel (is) keresi a kenyérrevalót.
    3 - A Dimar izraeli produktum, és antiszemita élező élezett. Ez esetben érthetetlen a reakciója, ugyanis hozzám hasonlóan gondolom más ügyfelei is újból Dimar késre fognak újfent beruházni. Ezzel a fajta szabotálással nem megrekeszti a zsidókat, hanem javít a Dimar eladási statisztikáján, magyarul a gyorsabban elhasználódó késeken keresztül a Dimar cég tulajdonosának és részvényeseinek a zsebeit hízlalja.

    A tényleges okot egyikőnk sem tudhatja meg (úgy sejtem, Miskolcra, v Mályiba utaznak a kések Nyíregyházáról regenerálódni), én inkább szimpla trehányságra tippelek, ami a jóerkölcs hiányával párosult. Aligha lehet ez tudatlanság, mert az számomra olyan lenne, mint ha úszómesterségre adná a fejét valaki úgy, hogy úszni sem tud.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6795 üzenetére

    Köszi a sok választ!

    "de lehet hogy pirosat veszek belőle."

    Mit jelent az, hogy pirosat veszel belőle? Ez valami atommaghasadás-színkód?

    A véknyított lap mennyire szok vékonyabb lenni? 300-asból is van ilyen véknyított?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6800 üzenetére

    "Találtam 300-as méret esetén 2,5-es fogszélességű..."

    Hol találtad?

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bbchris #6810 üzenetére

    Köszönöm a választ!
    (Mióta kérdeztem, időnként itt lógtam a gép előtt, h tudtál-e már válaszolni. És köszi, épp ez volt az egyik hezitám, h merjek-e véknyított lapot venni? Nem kockáztatok hát, beérem a lassabb, de biztosabbal.)
    Okosítss ki légyszíves!
    Jól gondolom, hogy a fogáshatároló az olyan fogak közbeiktatását jeleni, amik nem engedik az anyagot gyorsabban tolni valamilyen számított optimum értéktől?

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bbchris #6810 üzenetére

    "Nem az új anyagárat írtad ?"

    Nem, nem az új anyag árat írtam. Épp a napokban számoltam ki, hogy br 62.500 Ft/m3 anyagárral számolva 210 Ft-ból tudom kifűrészelni a szélezetlen bükkből a 3,2mx75mmx12mm-es stafnit, amit pontosan 420 Ft-ért kapok meg készen. (Nem kell egyébként alábecsülni azt az árat, amit elkérnek ezért a bérfűrészelésért, hiszen szélezniük kell az anyagot, aztán deszkát lehúzni belőle,, abból stafnit szelni, s közben szívniuk a fűrészport bőséggel a régi kiskőrösi 800-as epszilon környezetéből. Finoman szólva is fogalmazhatok így: Azért a pénzért három embernek patakban folyik az izzadtság a segge partján majd egy teljes műszakon keresztül, és még a villanyszámlát, élkopást, tb-t adót is fizetniük kell - én pedig leírhattam ezt az összeget kiadásba, és azon kívül semmi munkám nem volt vele, h érte mentem.) Az összeg attól még húzós. Épp ezért akarok beruházni egy speckó lapra, mert még akkor is marad pénzem, ha drágán sikerül Freud lapot vennem hozzá. Rájöttem, h a körfűrészemmel két lépésben megvalósítható ez a munka még a sűrűfogú Freud-ommal is. Akkor nyugodtan halogathatom még a szalagfűrész vásárlást, és azért kérdeztelek hirtelenül ilyen sürgősséggel több dologról is, mert egyszerre ilyen sokat még soha nem fűrészeltem itthon, és nem tudom, h korrektül a végére érhetek-e így a méretrevágásnak? Ha bejön a számításom, akkor csak ezen több, mint évi százezer forintot spórolhatok meg (és ez az eddigiek alapján egyre növekvő összeg lesz várhatóan még éveken át.) És épp a Z=48-as Freud lap-ból okulva kérdeztelek meg, hogy ha ott már mellényúltam eléggé, akkor most találjam el végre, mi is nekem erre a dologra a legmegfelelőbb. Belátható, h amennyit megtakaríthatok ezáltal, ahhoz képest nem tétel se a Freud, se a Pilana lap ára. Azért kérdeztelek a márkáról, hogy ha a Freudnak csak annyi az előnye, h ezüsttel futtatott, akkor annak nincs jelentősége komolyabban, hisz a bükk nem tapad a korongra, csak a fenyő - amit viszont csak elvétve szelek. Így azonban, hogy eligazítottál, hogy egyben keményebb lapkát is kifizetek, megszűnt bennem a bizonytalanság: Freud lesz a rendelés.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bbchris #6810 üzenetére

    Ja, és mégvalamit kérdeznék.
    Ezt már félve kérdezem, mert Nem akarok a panaszkodós nagyokos színében tetszelegni, de a bizonytalanság mégis itt csücsül a szivecskémben ezügyben.
    Megélezték a gyalukést. Rátoltam az első luc anyagot, és rögtön csíkot húzott maga után. A műhelyemben megszokottnál markánsabbat. Ennek nem is tulajdonítottam semmi jelentőséget - azt gondoltam, h most rögtön a legelső fenyő göcsnek kellett kipattintania a frissen élezett késemet, hát van ilyen. Aztán emiatt azt a fenyő munkát csak a gyalu jobb oldalán csináltam, mondván, h ennek nem baj, ha csíkos lesz, legalább a másik oldalon maradjon sima a késem a kényesebb feladatokhoz.
    És jött a kényesebb feladat. Betoltam a göcs nélküli bükköt oda, és a szűz oldal is több csíkot húzott már öt perc munka után.
    Ezt összevetettem azzal, hogy közel három köbméter fát tudtam úgy kigyalulni az előző élezéssel, hogy ezidő alatt mindössze egy pici csorba esett a kések egyik szélén. Olyan kicsi, hogy az él kopásával a csík aztán el is tűnt onnan - azt kell gondolja, h most a gyalukés élezés sem volt korrekt. Ebben én nem vagyok biztos, ez inkább csak egy laikus líneáris logika mentén született gondolat, ami rossz szájízt adott az őszi "élezzünk akkor" akciómnak. Olyan érzésem van, h se pénz, se posztó.
    Hesegessem el ezt a gondolatot, vagy szerinted is nem stimmel vmi? (Az is lehet, h én rontottam vmit, csak fogalmam sincs, mit?)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6814 üzenetére

    "Az élezés után a műhelyben a kést le kell fenni. Mert az már a te dolgod.Megtetted-e?"

    Nagy segítségemre lennél, ha ezt részleteznéd.
    Még sosem fentem gyalukést. (Ezt megelőző élezés után annyira gyönyörűen muzsikált a gyalum - jobb volt, mint a gyári élezés -, hogy nekem ilyen aztán eszembe se jutott. Most viszont lehet, h a foghíjas tudásom áldozata lettem. :((( )

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Madmax81 #6815 üzenetére

    Emlékszem, írtad azt is, h a Leuco még házhoz is megy a késeidért.
    Elképzelhető szerinted valamilyen formában, h én innen Nyíregyházáról velük éleztessek? Mondjuk postázom, ők visszapostázzák?

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák