Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6063 üzenetére

    Nebazmámmeg, te! Hun van még egy olyan jó fajlagos hőszigetelési együtthatója valami téglának az építőiparban, mint az YTONGnak? Hát erről híresek!

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz sti23 #6065 üzenetére

    Légy üdvözölve!

    Ez nem off topic, hanem szakma a javából!
    A Virutex (ez egy elég minőségi olasz márkanév) cégtől láttam ilyet. Kicsi egykezes kézi készülék. Olyasmi, mint ez a DeWalt szélezőmaró, csak speciálisan van kiképezve a talpa, hogy a sarkokat is ki tudja marni. Próbálj rákeresni.

    Gumi szigetelést akarsz bedugni a régi ablakokba?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6077 üzenetére

    Ezt a linket már be is tettem a könyvjelzők mappába.
    Köszönöm!
    Egészen biztos hogy az idők során fogok munkát adni nekik.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6073 üzenetére

    Élezéssel, forrasztással nem érdemes bajolnom. Szarér-pittyér megcsinálja az élezőműhely. (Még közel is van, és tegező viszonyban vagyunk.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6080 üzenetére

    Ez tényleg jó!
    De az a 135, az alku nélkül 170-et jelent, és sajnos az ország legtúlsó végén van. Nem hiszem, h egy utánfutó egyáltalán elbírja, és ha elbírná, akkor is 30 rugó csak az útiköltség. Szóval már 200 felett járunk. Fogok gondolkodni, hova tudnám tenni mégis, mert ennek a puszta látványa is berezgetett. (Nna, ez biztosan nem fulladna le. De van egy gondolatom: Három kereket kell finoman összehangolni. Amikor megláttam, azt hittem négy kerék lesz benne :D. Ha csak egy keréknél nem stimmel vmi, már baszhatom az egészet. De ha ez egy bevált konstrukció, akkor szerintem még a 200 is sporttársi ár érte. Ó, ha ez itt lenne a szomszéd faluban! Reggel költeném a tulajt korán.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz hapro #6094 üzenetére

    Ez esetben az ugye igazam van kérdésedben nem tudlak megerősíteni.
    A hasítóék elsődleges szerepét jelesen eltaláltad ugyan, de több szerepe van annál annak a hasítóéknek.
    Nézzük leghamarabb három balesetvédelmi szerepét is:
    - Amikor vágunk egy fát szálára, és olyan típusú belső feszültség van benne, hogy a fa "összefele húz", akkor mi történik hasítóék nélkül?
    A fűrésztárcsa lefele húzza az anyagot ott, ahol belép az anyagba, és felfele emeli ott, ahol kilép onnan. Mind belépéskor, mind kilépéskor van csekély visszatoló erő is - a korong természetéből adódó statika miatt. Amikor megszorul a fa, mi történik?
    Ahol belép a vágóél a fába, ott viszonylag kicsi, ahol viszont kilép, ott esetenként akkora feszítőerő hat, hogy még egy 2 KW-os motort is játszva lefullaszt. És ott megemeli a fát, mint mondtam, igen nagy erővel. És itt a baleset forrása rögtön. Egy kezdő, gyakorlatlan asztalos ilyenkor nagyobb tolóerőre vált ösztönből. Ettől a fát akkora erővel visszacsapja az asztallapra a belépő él, hogy már bőséggel ki van merítve a nagyon nagy balesetveszély. Ilyen esetben még egy nagy gyakorlatú szaktárs is leggyakrabban teljesen elveszíti az uralmát a vágás felett. Ekkor többnyire a "repül a nehéz kő, ki tudja hol áll meg, kit hogyan talál meg " szindróma veszi át a parancsnokságot.
    - Van a hasítóéknek egy másik fontos balesetvédelmi szerepe is. Ha pont jó szögben lett felvezetve vágandó anyag a tárcsára, akkor a hasítóék nemhogy segíti az egyenestartást, hanem megakadályozza azt, hogy abból mostmár kitérjen az anyag. Nincs szükség hát vágás közbeni korrigálásokra, mert a vágás "el sem mászik". A biztos fűrészelés egyik alapja épp a nyugodt és stabil vágásvezetés. Nem ragozom ezt tovább - bár lehetne -, akit ennyi elméleti alap nem indít be továbbgondolni ezt a dolgot, annak hiába is tépem a számat.
    - Nem utolsó szempont, h a hasítóék egy irányból azt is megakadályozza, hogy valaki véletlenül abból az irányból hozzáérjen, ráessen. Egészen biztos, hogy sok balesetet előzött már meg világviszonylatban ez a látszólag jelentéktelen funkció - és ha csak egyetlen egyet pedig, már akkor is érdemes volt sokszázezer asztalosnak "bajlódni" a hasítóékkel.
    - Negyedik dologként egy közvetet szerep is szót érdemel azért. A hasítóék egy ragyogó felület a felső védőburkolat és elszívás hordozására.

    Összefoglalnám a lényegét a hasítóéknek:
    Egy kezdő, aki úgymond igen gyakorlatias, az nem a ~ segítő szerepét látja benne, hanem azokat a tényezőket, amik hátráltatják a könnyed munkát. Sajnos tömegek szedik le emiatt ezt az igen fontos kis "ekevasat" a korong mögül. Nem jól teszik. Egy bölcs és sokat látott, tapasztalt kolléga tudja jól: Amikor egy hasítóék hátráltat, akkor azt a mi érdekünkben teszi. Akkor nem tovább erőlteti a vágást, nem elhajítja a hasítóéket, hanem rácsap a vészleállítóra, és orvosolja a bajt, amit a hasítóék vészjelzett. És eszébe jut a balesetvédelem, és átgondolja gyorsan, h az ujja ér-e többet, vagy a szóban forgó ébenfája, és örül, h lám, a hasítóékje VÉSZJELZETT.
    Nem igaz ugyan, h egy ilyen óvatos alapfilozófia szavatolja a szaktárs végtagjainak raktárkészletét, de nagyon nagyban javítja az esélyeit, h nem lesz leltárhiány.

    És most egy balesetvédelem a körfűrészgép epszilon környezetében órából most nem hallottatok többet gyerekek, mint három négy percet! Jegyezzétek meg ezt nagyon, és örökre véssétek be! Gondoljátok tovább, bővítsétek ki amennyire csak lehet, és aszerint gyakoroljátok ezt az igen hatékony és szerethető gép használatát!

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6097 üzenetére

    "Amúgy azt honnan veszed hogy a fűrészlap tönkremegy ha az automatikus kéz hozzáérés érzékelő leállítja és le is rántja az asztal lap szintje alá???"

    Létezik egy ilyen fejlesztés. Nem tudom fejből idézni a nevét (valami ...SAVER). Ide a fórumra is fel lett téve tavaly a linkje egy demofilmnek, ahol egy ún. virsli tesztet mutattak be vele. Amint a virsli hozzáért a koronghoz, a brummfeszültség elvén működésbe lépett egy robbanószerkezet, és berobbantotta az asztal alá a fűrészlapot. A virslin pedig nem lett nagyobb sérülés, mint egy kb 1,5 mm-es bevágás. De volt itt film arról is, h egy idióta asztalos miként vágta le az ujját ugyanezzel a géppel szánt szándékkal egy éles (nem virsliteszt, hanem igazi ujjteszt) demofilm kedvéért. (Állítólag ki volt kapcsolva a védelem a gépen, merthogy azt kikapcsolhatóra tervezték??? olyan esetekre talán, amikor a nedves fa vezetné a brummfeszültséget? Logikai agymenés ez, lehet, h nem is igaz. Volt, aki abban is kételkedett (talán mdk01)?, hogy az ez a gép volt, és abban is, h valóban levágta az ujját.)
    Ha Winner kolléga megkönyörül rajtad, ismét belinkeli biztosan ezeket a linkeket, mert ő profi abban, hogy megtaláljon régi dolgokat, és évekre visszamenőleg is emlékszik olyan kulcsszavakra, amivel pillanat alatt megtalálható egy hsz. (Én például nem bírok visszaemlékezni, h milyen saver ez a saver?)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6096 üzenetére

    Winner nem azt mondta, h egy konyhafront elkészítéséhez nem kell egy nap, hanem azt, hogy az effektív szórási munka alig több fél óránál. A kompresszorokról volt szó, nem a front felületkezelésének időigényéről.
    Jót, és helyénvalót szóltál, nem mondtál semmit rosszul Márton, csak nem jól. Nagyon hiányolom belőled, hogy bízz meg a kollégáidban: Nem nagyon mond ezen a fórumos egy szaktárs sem butaságot. A tapasztalat beszél itt mindenkiből aki nem kérdez, hanem tanácsot ad - ahogyan belőled is persze. Ha észreveszed, néha néhányan nem vesznek komolyan - és miért? Mert néha néhány hsz-t te magad nem veszel komolyan. Nem az itt a lényeg szinte sosem, h kinek van igaza, mint inkább az, h több szem többet lát.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6097 üzenetére

    "Ha a lapnak baja lesz,a gyorsfék, leeresztéstől a gép rosszul lett összerakva beállítva ,ill hibásan működik."

    Az a fűrészlap garantáltan a kukába fog kerülni. Ebben a gépben nem ferodor, nem ellenáram, hanem dinamit, ekrazit, a jó isten tudja micsoda iszonyú erővel az asztal alá robbantja az egész hóbelevancot.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6104 üzenetére

    Höö! 13 rugó egy itteni fizuhoz mérve csak algopirinre elfogyna, ha a forgácselszívóban végzi egy-két ujjperc. Még a tízszerese is kis pénz ahhoz mérten, h mit ér egy asztalos számára az ujj.
    Hanem magadra cáfoltál. Azt gondoltam rólad, hogy te aztán nem fogod azt mondani soha, hogy tévedtél. Derek dolog volt, így kicsit oldottabban tudok vitába bocsátkozni veled.

    A sógorom ripityára törte a nyáron a hatmilliós mazdáját. Óriási anyagi kár lett, még mindig nem heverte ki. És azzal vígasztaltam, hogy örüljön, de nagyon, h ez így esett, és nem másképp. (Feltolt mélyen a járdára egy kisebb autót olyan helyen, ahol mindig nagy tömeg ácsorog a rendőrlámpa előtt. Most nem volt ott senkise. Hát ha ott lett volna egy babakocsi, most nem velem beszélgetne esténként, hanem Hagyóval, viszkissel és tsaival, szabadulása után pedig életfogytig terhelné a lelkét egy picibaba halála. És gondoljon bele bárki: Tétel ilyen esetben az, h csak a műszerfal pótlása az eldurrant légzsákok miatt 1,2 millió pénzecske?)

    Szóval én vágyok egy ilyen körfűrészre, és ha az egészet a kukába is kellene dobni egy ilyen baleset (inkább jobbeset) után, akkor is nem elnehezülne a lelkem az anyagi basz miatt, hanem felkönnyülne, h milyen szerencsésen és olcsón megúsztam a balfék működésemet.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz hapro #6105 üzenetére

    "így már beugrott a régmúlt tapasztalati emlék"

    Jó az ilyen emlékeket gyakran leporolgatni, tisztán tartani, mint az evőeszközt szokás.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6106 üzenetére

    "Ha folyamatosan menne a kompresszor túl melegedne "

    Ez butaság, komám. Bordás léghűtése van még egy tecsógazdaságos levegőnyomorgatónak is, akárcsak az autóbusz, a kamion kompresszorjának. És az nem áll le, ha tele a puffer, hanem egy szelep kiengedi a túlnyomást, a kompresszor pedig sűrít ugyanúgy, mint ha üres lenne a tartály. Jól is néznénk ki, ha egy kamion elindulna a világvégére, és negyedóránként meg kellene állítani szegény kompresszort.

    Márton! Nem először kaplak azon, hogy elképzelt dolgokról olyan magasröptűt értekezel, mint egy professzor, aki fél életen át kutatta. És olyan meggyőzőn tudod ragozni némely hozzá nem értésedet, h aki veled hasonlóan nem ért hozzá, kanyar nélkül be is veszi. Azt javaslom, csak kipróbált, megtapasztalt dolgokat taníts, mert így azzá lesz ez a topic, h vak vezet világtalant.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6107 üzenetére

    Szerintem ha kikapcsolható, akkor fölösleges is. Akkor minek, akkor jobb, ha nincs is.

    Én biztosan soha nem bíznám az ujjaimat egy elekrtonikára. Ugyanolyan körültekintően és ugyanolyan figyelemmel fűrészelnék, mint ha nem is lenne ez a védelem. Semmivel nem vezetek gátlástalanabbul, mióta van biztonsági öv, meg légzsák. Még (szerencsére) soha nem lépett működésbe a kocsimban, de azért jó, hogy benne van.
    Az viszont valóban elgondolkodtató, h biztosan van egy olyan réteg, aki elbízná magát e védelem tudatában. Valószínűleg azok, akik elbízták magukat a védelem nélkül is, és már nincs meg valamelyik ujjuk. És de sokan vannak!?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6121 üzenetére

    Nem az orrcsont szokott ott lényegi csorbát szenvedni. Ha az orrcsont törik, akkor nem volt az öv bekapcsolva. Ha nem volt bekapcsolva, akkor viszont a légzsák nem megment, hanem az öl meg. Ilyen esetekben az történik, hogy a légzsák pofánlő, és az agyadban eldurrannak a hajszálerek. Ez pedig nem ritkán azonnali halálhoz vezet.

    A légpatron hangjába pedig ember még nem süketült bele. Ilyen rövid ideig tartó terhelést a fül órák alatt kihever. Ennél sokkal ártalmasabb egy "fasza" sporkipufogó - mondjuk az autópályán Münchenig.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6124 üzenetére

    "egy kamion kompresszor nem teljesen azonos egy faiparban használttal .de javíts ki ha tévednék."

    Ha kéred, hát kijavítlak:
    Mind az elve, mind az anyaga, de sok esetben még a gyártója is egy, és ugyanaz.
    Most téged foglak idézni:
    Arra való a fejed hogy gondolkozz nem arra hogy kalap legyen rajta.
    Gondolkozz! Szerinted Van külön asztaloskompresszor hengerfej öntő üzem, meg külön kamionkompresszor hengerfej öntő üzem?
    Van egy kompresszor gyártó cég. Ő kiszolgálja az asztalost, a festőt, a kamiongyártót, de ha kéri a NASA a kompresszort, akkor őt is. Ő az, aki ért a kompresszorokhoz, nem a Scania cég.

    A lényeg pedig ez: Mi a szartól melegedne túl az a kurva kopresszor? Már ötven évvel ezelőtt a trabant sem melegedett túl, aki nagyobbakat sűrített fordulatonként úgy, hogy közben még robbant is legbelül, és neki is csak egy árva léghűtése volt. Azóta úgy leromlott volna a dugattyú és a hüvely alapanyaga, mint a virslié?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bbchris #6005 üzenetére

    Te, Chris! Most nagy szükségem lenne a tudásodra:

    Megvenni szándékozok a DeWalt DW702 gérfűrészt. 250-es tárcsán 80 foggal adják. Ezt én sűrűnek gondolom keményfa keresztvágáshoz, szerintem ezzel inkább alumíniumot, műanyagot illik vágni.
    Mi a te meglátásod? Milyen fogtípust és fogosztást javasolsz erre a kis ékszerre?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6129 üzenetére

    Hmm, elgondolkodtattál, magamba kell néznem, ha igazad van, ha nincs. Minden esetre segíthetnél abban, hogy jelzed, mint most, h mikor mondok badarságot, s mivel.

    "én mégiscsak újonc vagyok itt, ne én javítgassalak lépten-nyomon."

    Attól, h újonc vagy itt, még tudhatsz többet bárkinél. Már csak azért is szerencsés lenne, ha a felettéb téves általánosításaimat, kijavítanád, mert ez egy fórum, és sokan innen puskáznak információt. Elsősorban az ő javukat szolgálnád. Ezen túlmenően nekem szó szerint igényem van arra, h javítsanak ki, ha vmit rosszul mondok.

    "Ne én magyarázzam már el neked, hogy talán nem szerencsés üzletpolitikailag osztani az észt annak, aki csak úgy tudja határidőre elvégezni a munkáját, hogy hajnalban kialvatlanul teker az országúton a készáruval"

    Hát öregem, ennek az üzletpolitikához az égegy világon semmi köze sincs. Ez életvitel szervezés, s nem üzletpolitika. (Az lejött számomra ebből, h a piacon vásárlóerő vagy inkább, mint egyéb.)

    "és amikor helyreigazítanak szépen elsuhansz a téma felett."

    Igazad van. Tényleg helytelenül tettem, h nem válaszoltam, mikor elolvastam. Az információ átjött, meg is jegyeztem. Meg kellett volna köszönnöm. Az ELIN dologban ezt őszintén meg is teszem. Ha az információd pontos, akkor ez a dolog a helyére is került. A Feider-el csak akkor fogok tudni mit kezdeni (bár azt is megjegyeztem), ha ennek kapcsán (ahogyan azt szavak nélkül is elraktároztam) újfent megnézem mostmár jobban, ha találkozok vele. Erre pillanatnyilag ennyit tudok mondani: Volt a kezemben Felder termék is, és Megnéztem úgy fél éve az OBI-ban a Feider valamelyik nem Feiwood, hanem Feider nevű faipari barkácsgépjét. A kettő két külön bolygó, de inkább két külön galaxis. Ezt én továbbra is erkölcstelennek tartom, és nem hiszem el, hogy ez véletlen egybeesés. Ha engem Feider Tibornak hívnának, akkor sem nevezném a famegmunkáló általam gyártott barkácsgépet Feidernek.

    Erre már kétszer is válaszoltam, nem jegyezted meg, h mit, többé nem tépem a szám. (erre írtam fentebb azt, h csupán vásárlóként vagy piaci szereplő) Ám okíts ki, miként tegyem, miként építsem a vállalkozásomat, hogy ezt elkerülhessem? Ha tudod a korrekt választ, menten megszűnik egy nagyon komoly gondom.ű

    "hogy már a füvet sincs ideje lenyírni egész nyáron, de pénze se arra, hogy lenyírassa mással"

    A pénzem azért megvan rá, csak az időm nincs meg. Gyere fiam, csináld, fizetem amit kérsz, ha korrekt az árajánlatod is, és a munkád is. Vagy kommendáld bármely munkanélküli ismerősödet, aki annyit kér, amennyit te is kifizetnél, ha te kerülnél ilyen faramuci helyzetbe.

    Nem érzem, mi ebben pl a közhely, a szószátyárkodás. Akkor leszel korrekt, ha megérezteted velem. Figyelmesen meghalgatlak, ígérem.

    "A barkács célú szerszámnak éppen az a lényege, hogy nem tartós használatra szánták"

    Taníts ki kérlek, hol vásárolhatok 150 rugóért barkács célú kompresszort?

    Nézd: Kompresszor dologban már némileg kikupáltam magam. Szóltam már róla, hol, s mint, ezért nem ismétlek. Még a barkács célú kompresszor is akkor fog túlmelegedni, ha hiányzik a hajtóműből az olaj. Gondold át újra: Itt a fórumon asztalosok vannak, akik hozzászoktak az asztalos gépek üzemi hőmérsékletéhez. Egy kompresszor akkor sem túl meleg, ha már égési sérülésed lenne, ha megérintenéd. Annak ez az üzemi hőmérséklete, és egy 30 ezer forintos (háti permetező, fűnyíró, egyéb kutyaszar) is képes anyagánál fogva tartósan viselni a "forróságot". Miért pont a kompresszor ne bírná?

    "Tényleg, ne viccelj már, komolyan gondolod, hogy a NASA-nak ugyanaz szállítja a kompresszort, mint aki az OBInak?"

    Úgy látom, nem tudsz a sorok között olvasni. Pontosítok: Kezdő koromban a CHINOOK fejlesztőmérnöke voltam, amikor Joe, a NASA akkori koordinációs managere felhíjott, és ezt mondta:
    - Helo thyeby! Csinálj nekem olyan kompresszort, ami a holdenergiával a légüres teret annyira össze tudja sűríteni, hogy Armstong kolléga kapjon majd elég oxigént, mer a zoxigén nélkül meg fog fulladni!
    És ekkor kifejlesztettük a hőre rezisztens kompresszort a kollégáimmal, amik azóta elterjedtek a világon. Csak hamisítják őket, és a hamisítványok nagyon hamar szétolvadnak, amikor belépnek az ionoszférába. Szakaszosan tudják lehozni emiatt a földre, ezért lettek azok is olyan drágák.
    Hát ez a kompresszorok őstörténete dióhéjban.

    "akinek állandóan a körmére ég a munka, az hogyan ér rá naponta féltucat terjengős hozzászólással gazdagítani az asztalos topikot?"

    Elárulom a titkát:
    Ma öt órára értem haza kopogó szemmel, éhesen. Első dolgom az volt, h kaja, de villámgyorsan. Amíg eszek, úgyis üli kell a seggemen, ami nekem mostanában nehezen sikerál. Akkor elkezdtem neked ezt a választ. Nem tudtam befejezni, ezért ctrl+c, save document. vacsorakor ctrl+v, continue. Most is eszek, és válaszolok neked. Teszem ezt úgy, h itt van a műhelyben a kis DeWalt gyöngyszem, és nem sikerült odáig eljutnom, h bedugjam a konnektorba, pedig nagyon tűzbe hozott, h sikerált hozzájutnom. Egyszerűen nem volt időm rá, pedig jobban érdekel most a topicnál. Most meg már hiába dugnám be, 10 óra elmúlt, és alszik a fiam.

    "erős kéz kellett a működtetéséhez (erős ellenrugó?)"

    Igen, az erős ellenrugó. Rámkínálták ma a DW707-et 130-ért egy ajándék akkus csavarozószettel, és elszaladtam kipróbálni. Legfőbb ok, ami miatt elvetettem a megvásárlását, h erős rugó volt benne. Ennek a 702-nek nagyon finom rugója van. Alig érezni ellenállást, és rém stabil a döntés. Ha erősen feszegettem, akkor sem tudtam talán öt századnyit se kimozdítani a pályájából.

    "Kíváncsi vagyok arra a sárga betétre, valószínűleg igényel majd valami utómunkálatot, hogy pontosan egy szintben legyen az asztallal, ami apró darabok vágásánál szempont lehet."

    Hú, ahogy ezt elolvastam, már le is szaladtam megnézni azt a sárga betétet, mert nekem szinte kizárólag apró darabok vágására kellett ez. Jól megmustráltam hát. Szerintem nem jelent majd fennakadást ez a dolog, mert ugyan aprókat szelek le egy rúdból (kerékgyártás), a rúd viszont hosszan felfekszik majd. Egy biztos: A vágás helyén ténylegesen a levegőben lóg majd az anyag. Akkor tudok többet mondani, ha felszeleteltem vagy ötven méter rúdanyagot 1,5-2 centis darabokra. Én inkább attól tartok, hogy amikor tolnám tovább vágás után a következő vágáshoz, akkor ebben a szintkülönbségben megakad majd a sorja, v maga az anyag, és addig kell félkézzel szarakodni vele, míg leáll a motor. Na, majd elválik. A Festool nagyágyújára nincs elég pénzem. Ahogy néztem, ennél már csak az kidolgozottabb. Rém precíznek látok rajta mindent, és alig várom már, h mehessek az alapanyagért.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6130 üzenetére

    Tényleg? De ennyire sűrű? 150-es korongon 80 fog? Talán az elővágón ha láttam ennyire sűrű fogosztást. Egy zajcsillapított matt Pilana van rajta. Nem néztem meg, h negatív dőlésű-e, de valószínűleg azt tettek rá. Szóval akkor mehetek neki az 5 cm bükknek, mint kanci a kocának?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6135 üzenetére

    "van valamilyen konkrét oka annak, hogy éppen a DW702-t szemelted ki,"

    Ennek az a története, h elmentem Debrecenbe (50+50 km), h kipróbáljam a DeWalt nagyobbik szalagfűrészét. (Úgy két hete talán) Amikor megláttam, h annak a tárgyasztala egy vékony és éles eloxált alu profil, elálltam a vásárlástól menten. (Élére állított 7-10 cm bükk deszkáimmal szerintem hamar kilyukasztanám azt az asztallapot.) Ott megbabráltam ezt a DW 702-t. Kurvául tetszett, h vaj könnyű, és nagyon kompakt. És nem ment ki a fejemből két hét alatt se ennek a finom működésnek az emléke. Nagyon komoly akcióban van. 160-ról 90-re engedte le a DeWalt. Ebből még mindig tudtam egy szintén jelentőset alkudni. Szögvágást csak ritkán, döntött vágást pedig soha nem kell csinálnom. A meglevő két gépem ezt tudja egyébként. A nagyobbik még kihúzható is, úgyhogy ha valami ritka munkához mégis kellene, nem lesz hiány. És még ez a 250-es lap se lesz kihasználva. Eddig a kis 210-es metebó állta a frontharcot (jól-rosszul, de mától hál'isten, nyugdíjas őkelme). Fél év után most kellett a héten kimozdítanom a 90/90 fokos állásából, de azt sem a fajátékhoz. Azzal már a 100-as colos deszkát sem tudtam átvágni néhány mm híján. Ez a 702-es 150x40-et tud, amit már meg is mértem, hogy nem e elírás volt a honlapon.
    Abból DW a sorozatból, amit a linkben végigmustráltál, emlékezetem szerint ezt a magas precizitást a finom kezelhetőséggel ötvözve 200 ezer pénz alatt egyik sem tudja. Ez meg csak 76 volt.

    (Ó, az előző hsz-ekben mindig 150-es lapot írtam 250 helyett! Biztosan észrevetted, és korrigáltad fejben - mert azért a 150-re a 80 fog talán fel se férne :D )

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6138 üzenetére

    Összehasonlítanád nekem, mi a tapasztalatod Pilana vs Freud? Vágás tisztasága, sebessége, ár - ez a három szempont van nekem az élbolyban. (mától birtokolom mindkét márkát, de tapasztalatom a pilanával semmi.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6144 üzenetére

    "Mondok egy példát, hogy értsd:"

    Így már pontosan értem. Köszönöm, gondolkodni fogok ezen, meg megválaszolni úgy, h érthetővé váljon ez az ellentmondás (és ne magyarázkodást jelentsen közben), de most kurvafáradt vagyok hozzá.

    A rést meg másképp értelmeztem, metr azt hittem, arra gondolsz, h a kis sárga nincs pont egy síkban az alu síkjával. Így már pontosan egyre gondolunk. Igen, ez engem is nagyon zavar. És szoktam én is annyira aprót leszelni vmiből, ami oda tud szorulni. (Kikerülhetetlen, amikor pl 90 fokra kell igazítani a 95 fokos szélt, de az anyag hossza nem engedi a bőkezű anyaglevágást.)
    És ki is kell módolnom erre vmit - még nem tudom, mit. A makita tudod, hogyan oldotta ezt meg frappánsan? Azt a rést te magad szelted oda a legelső vágáskor. (Csak az meg olyan vékonyka műanyag lap volt, h kitört, amikor egy vágás végén kifordult egy picike göcs.)
    Majd megírom, ha megoldottam.

    (Tudod, miért tartózkodok attól, h alu profilt illesszek be oda? Tartok tőle, h apró alu darabkák (igen aprók!) röpködnének egy ideig, amíg a vidia kidolgozná a neki bármikor járó rés méretét. A fiam meg ott nézi lentről, h apa mit csinál?)

    "létezik barkács meg profi kategória"

    Hidd el nekem, a barkács kategória se fog túlmelegedni. Ha mégis, akkor az gagyikategória, v inkább lenyúlás kategória. Gondold át: Mi ég meg, mi sül be? A hajtókarcsapágy? Az olajban úszik. A csapszegpersely? Az is olajban úszik. Akkor mi? Megragad a gyűrű? Az nem túlmelegedés miatt lesz, hanem rossz méretezés (általában hibás felújítás) miatt. Hamarabb elkopik? Azt attól, h nincs megfelelő légszűrés. A kompresszor mindenben egyezik a robbanómotorral, csak nem robban. Így még az a hő sincs.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #6148 üzenetére

    Szavamon fogtál.
    Azért attól amiatt tartózkodnak nem kevesen, mert gyakran kell cserélgetni a teflont. De a teflont se a hő teszi tönkre, mint inkább az elégtelenül szűrt levegő. Jómagam megesküszök az olajosra. Ha időben cseréled az olajat, a levegőszűrőt, kellő időben az olajlehúzó gyűrűt, soha nem fog olaj kerülni a rendszerbe.
    De nagyon kikérdeznék egy olyan szakit, aki épp az olajmentesre esküszik meg, hogy ő miért? Valószínűleg azért, mert ha nincs olaj, akkor be se kerülhet az olaj a rendszerbe, és ő ehhez a rendszerhez jól tudott asszimilálódni. Kitapasztalta a stabil üzem titkait és költségeit. Na, ez a tudás elférne a fejemben.

    A nagyipar pedig egy abszolút más kategória. Ott mindennek más a léptéke és a miértje. Mi attól olyan távol állunk, mint Makó Jeruzsálemtől, mert képesek vagyunk az ottani összegeket kimondani ugyan, de azt sem tudjuk, mit jelent ott egy nagy szám, mint ahogyan azt is képtelen az emberi agy érzékelni, hogy mekkora mennyiség az Atlanti óceán térfogata, hiába kiszámolja, hogy hányszor hány a hanyadikon liter.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz BSzabi23 #6149 üzenetére

    Fogalmam sincs. Talán, ha mdk01 benéz ide, tud rajtad segíteni. Gondolom, olyan kell, ami automatikusan robbantja az ábrát. (Úgy érzem, h az vmi fizetős ACAD opció lesz.)
    Mihez kell? Szemléltetéshez, magyarázathoz? Méret, v anyagigény kigyűjtéshez? Vagy csak úgy? A bútoripar biztosan használ ilyet, de az számodra valószínűleg nem elérhető.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6154 üzenetére

    Már megoldottam, este mennek a fotók róla.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6153 üzenetére

    Dehogy nem számít!
    Teljesen úgy van minden, ahogyan írtad.
    Egyenlőre az anyja szerencsére ránevelte a fiút, h ha bekapcsolok egy gépet, akkor észvesztve spurizik ki a műhelyből, hogy csak a kondenzcsík látszik mögötte. De egyre bátrabb. És persze, hogy messze állítom a géptől, meg székre ültetem, ha nézni akar. Apró darabos munkánál be se jöhet. Most a mádört nevelgetem arra, h be se engedje, ha hangos gép zú, mert olyan a srác, mint a villám. Amit írtam, egyenlőre olyan elővigyázatosság volt részemről, h az ördög nem alszik. (Soká biztosan azt gondolja erről, h túlzó, általánosító, és ellentmondásos ez a két hsz-em, pedig csak nem elég pontosan fogalmazok olykor...)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6161 üzenetére

    No, megy a válasz! (Az idén már remélem, csak egyszer kell füvet nyírni. Egyébként eddig máj 1 és aug 20 között vagyok csak ilyen időtlen idétlen. Ezen az intervallumon kívül nyugodtan kocsikázhattok, mert nem fogok fáradtan kocsiba ülni. :D )

    Jöjjön néhány fotó szavak nélkül:

    S most jöjjön egy kis csemege:


    Ebben van kicsi csalás. Az 1,5 mm vastagság csak véletlenül jött ki ennyire pontosan. Szemre szeltem egy vékonykát egy 50 mm-es rúdból. Nem szaporítom a képeket, gondolom, elhiszitek: Legnagyobb eltérés, miután körbemértem ezt a kis lapkát, 4 század mm. Ez adódhat a subler pontetlanságából, a fa szerkezetéből, nem egyforma rászorításból is akár. Amikor kezdtem ezt a vállalkozást, álmodni sem mertem arról, hogy egy napon ennyire precíz gérvágó lesz a műhelyemben, s azt még most is alig hiszem el, h ennyire olcsón megkaptam. A makita ugyanekkora gép, de az ilyet képtelen produkálni, és pár ezressel volt csak olcsóbb. Azt hiszem, nagyon jól szemlélteti elmúlt hsz-béli feltevésedet, h a kihúzhatóság és a dönthetőség a pontosság rovására megy. A DW 707-es kotyogása teljesen kihúzott szán esetében közel annyi volt, mint ennek a levágott lapkának a vastagsága. Ennek leellenőrzése miatt tegnap délben kocsiba vágtam magam, és elgurultam a kereskedőmhöz. (Azért teljesen alapállásban nem volt nagy kottyanás, szemre úgy 4-6 tized!) Ám mint írtam, fő indok az erős rugó volt, nem ez a kottyanás. Nem bántam meg ezt a választást.

    A Pilana lapról, és a sűrű (egyébként pluszos, szemre 15 fokos) fogazásról pedig ennyit: Ez nem csiszolt rúdból lett szelve, és mindössze annyi sorja, lepattogzás képződött, ami a képen látszik. Direkt úgy forgattam a szelet fát, hogy a legcsúnyább része legyen látható. A túlvégén sorja sincs - persze hát ez természetes dolog.
    Köszönöm a tanácsot! Ha nem szólsz, h ez a korong teljesen korrekt lesz, eredeti szándékom az volt, h addig be se dugom a konnektorba a gépet, míg egy kifejezetten bükk keresztvágásra való Freudot rá nem teszek. Azt gondoltam, égetni is, porolni is fog. Egyiket sem vettem észre.
    Még egy érdekességet:
    A fotók előtt nem takarítottam, és teljesen prszívó nélkül csináltam ezt a három vágást. A forgács 90%-a egy nagyobb tortányi körben landolt a kiömlő mögött, elől pedig gyakorlatilag semmi szöszpösz. Nem igaz, h abszolút a forgácselszívás rajta, mert azért porszívóval is került az asztal mögé, ide-oda ma délután egy kis ez-az, de fölöttébb korrekt.

    "azért van minden gyári gépben műanyag betét nagy réssel,"

    Ismétlem, a makitát úgy szállította a gyártó, h a rést nekem kellett belevágnom az első vágással.

    "vagy mert a szűk rés balesetveszélyes?"

    Én arra tippelek, hogy biztos, ami biztos alapon egyenruha ez a nagy rés. Így nem fog senki kártérítést követelni, mert kipattant onnan egy darabka, és szemen vágott valakit. De nem áll stabilan a lábán ez a gondolatom, mert a nagy résbe beszoruló ezmegaz meglátásom nagyobb galibákat tud produkálni.
    Az alu-tól én tartózkodnék, de nem tudom megmagyarázni, h miért. Inkább csak egy érzület.

    Ja, mégvalamit:
    A szintkülönbséget rövid gondolkodás után meghagytam (2 tized mm). Arra gondoltam, hogy bár ezt a kis bükkfa betétet alaposan beitattam parafinolajjal, de egy esős időszakban mégis dagadhat a fa. Ha 0,0 tűrést csinálok, és picit is kijjebb áll az asztal síkjánál, akkor oda ez a precizitás, és hirtelenül elég balesetveszélyes is.

    No, végezetül ennyit:
    Van még ebből DW 702-ből néhány darab még az országban 80-ért. Tavaszi akció, kifutó széria. Gondolja át, aki szeretne gérvágót, hogy most felkutasson egy 200 ezer értékű gépet 80-ért, mert nem lesz több kutyavásár Budán! (Egy boltot be tudok linkelni, akivel tárgyaltam, és nem engedett a nyolcvanból se, és a postaköltséget se vállalta át.) Gondolom, az újabbaknak már gumírozott markolata lesz, itt ott finomítások esetleg, de merem prognosztizálni, h legkevesebb duplaennyiért.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6161 üzenetére

    "1. mélyebben van a betét az asztal síkjánál"

    Márton111 lentebb utalt rá, h használjuk a kókuszt a nyakunkon. Arra gondolt, h tégy fel az asztallapra egy kellő vastag rétegelt lemezt, és az egycsapásra mindkét problémát megszünteti.
    Gondoltam én erre magamtól is, de a következők miatt vetettem el:
    1- Nincs itthon bükk rétegelt lemezem, csak nyír, az meg elég puha, gyorsan kopik.
    2- Macerásabb azt korrektül kivitelezni, mint amit az imént bemutattam.
    3- Fáj a szívem annyival is csökkenteni - az egyébként 250-es laphoz mérten bőséges, és igen korrekt (ez alatt azt értem, h nem csal azzal, h kihasználja a korong teljes kihasználható felületét annak rovására, hogy a fogazat felfele irányban is kényszerüljön vágni) vágáskapacitást. Valószínűleg idővel a hátsó támaszt kifúrom, és hosszabbító lécet szerelek fel hosszú anyagok vágásához. És szeretnék akkor is 151-et átvágni. (Most ez 161)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #6163 üzenetére

    Huhh, ezt nem értem. Ugyanígy írtam. Vagy most ez nem helyesírás, hanem utalás, h lesz még a srác közelebb is a késhez?

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Sanyabá #6164 üzenetére

    ...éés még a vizet is bezárod oda, ahonnan ki kellene jönnie...

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6167 üzenetére

    Ezeket én is így gondolom, annyival bátrabban, hogy nem nézem ki az alumíniumból, hogy ki tudjon húzni a helyéről egy fogat.
    Én inkább arra gondolok, h forrósodna a fog, és kilazulna a forrasztás emiatt. (Ahhoz viszont bent kellene a vályúban tartósan forognia a lapnak - és hát ki csinál ilyet unalmában?) Erre írta Soká, hogy picit reszelni rajta, hogy ne tudja érinteni a fog a rés szélét.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6171 üzenetére

    Tulajdonképpen a mai tesztem kizárólag a "kotyogást" volt hivatott ellenőrizni, semmi egyebet.

    A 90 fokot még nem állítottam be rajta pontosan, csak lemértem, h 150 mm hosszon jelenleg van benne szemre 1 tized eltérés. Ez állítható. Még nem hangoltam be - azzal biztosan el kell majd pöcsölnöm úgy fél órát. Amíg az nem pontos, addig meg a függőlegest fölösleges ellenőrizni, mert akkor most döntsem el, h a tányér ferde, vagy a leves görbe?
    Ha beállítottam, akkor tudom megnézni egy két oldalt abriktolt, másik két oldalt vastagolt anyagon (vagy egy tutiegyenes rúdon), hogy függőlegesen mennyire pontos.

    Gondolom, csomópont alatt a csapszeget értetted. Az teljesen fix, semmi állítási lehetőség. A gyártó azt írja, hogy nagy pontosságú, és a kúpos megoldásnak köszönhetően tartós használat után is megmarad ez a pontosság. Hiszem, hogy CNC automata marta ki, v lézer vágta el. (A CNC-t már kimértem egyszer, az nem tized, hanem századpontos.) Eddig úgy (érzület alapján mondom csak) néz ki, h tized alatt lesz ez a tűrés. 3-6 századot gyanítok, ha fejben nem számoltam el. Úgy értem ezt a 3-6 századot, h közelítőleg 10 cm hosszon. (ez a tömörebbik vágáskapacitás)
    A 45 fok szerintem tuti lesz, mert a nóniusz skálán is van állítási lehetőség. (Ha nem pontos, azzal is el lehet időzni majd egy keveset, mert nincs finomhangoló rajta, csak két rögzítőcsavar oldásával lehet picit odébbkótyonfityikélni.) Azért ez még nem a félmilliónál kezdődő kategória, ahol ez a hangolóka természetes szériatartozék. A fix pontokba (tudod, 10; 15; 22,5 fok, és így tovább) annyira kottyanás nélkül ugrik be a retesz, hogy ha le se rögzítem, akkor se moccan semmit se. (Azért érdemes azt rögzíteni, h meg is maradjon ez a pontossága.)

    Ha előrébb léptem ez ügyekben, majd megírom. Még agyalok egy korrekt levehető asztalhosszabbításon, és egy gyors, de pontos ütköztetésen is.

    Zenélsz? Mi a műfajod? (Irigyellek, mint minden zenészt. Az nagyon tisztára tudja mosni percek alatt az ember fejét.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6176 üzenetére

    Teljesen érthető volt.
    Leelenőrzöm akkor ezt is, ha időm engedi.
    Most csináltam egy gyorstesztet, ami még elég pontatlan teszt - a 90 fokos szög, ill a 90 fokos függőleges vágást illeti. A szögvágás tizedpontosnak mutatja magát ez alapján (de ismétlem, csak egy gyorsteszt volt pontos visszamérések nélkül!)
    A függőleges vágás már nem ennyire precíz. Ott a lehető legnagyobb vágásmélységnél (kb 6-7 cm) bizony észrevettem a két szélen kb 3 tized eltérést. Ez sok. Azonban igen rögtönzött teszt, lehet, h a leszorításban volt a hiba, mert csak kézzel odatartottam egy elég merészen rövid fadarabot, és inkább a csülkömre koncentráltam, mint a teszt korrektságára.
    Majd később bővebben beszámolok, most mennem kell. (nem füvet nyírni, pedig már az is elkélne :D )

    Ja!
    Mekkora neked így a tűrés a metebónál? Milyen az eltérés mértéke, és mekkora hosszon?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #6182 üzenetére

    Háát, attól függ, mennyit szánsz rá.

    Kúpos kell?
    Én a pénztárcámhoz igazodva Abraboro-t vennék fához, fémhez pedig egy kobalt fém csigafúró készletet. Már ha kúposra gondoltál, amit Márton111 is értelmezte.

    Ha nagy minőség kell, akkor kutatnod kellene egy esztergályos topic után - vagy mdk01 megmondi, mit használ a CNC.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #6185 üzenetére

    Biztos igazad van. Meg kellene szoknom, hiszek neked.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ludsimon #6186 üzenetére

    Akkor én ezt gyerekkorom óta rosszul tudtam. Köszi. Egyelőre nem ígérhetem, h mindig eszembe jut majd, de törekszem.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #6190 üzenetére

    Épp az imént néztem utána. Teljesen korrekt volt, h szóltál. Köszönöm!

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ludsimon #6187 üzenetére

    Úgy látom, nagyon előttem jártok Winnerrel lingvisztikailag.
    Avass be, mi ez a cifra taktus?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Dízeles #6181 üzenetére

    Vajon hogyan készül egy ilyen gömbölyded forma makett mása? Tanultam régen műszaki rajzot, de már a kosárgörbe szerkesztése is kifogott rajtam. Fogalmam sincs, miként lehet matematikailag leírni a tat 3D íveit.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #6194 üzenetére

    Lemegyek, lefotózom neked a frankót, ami ki fog telni ennyiből.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #6197 üzenetére

    Már hogy lenne harag emiatt, te dilis? Csak támpontot adok, nem parancsot!


    Ezt a torxkészletet talán a partikerben vettem egy ezres körül. Ebben találtam ezt a háromélű zenkolót, meglepetésemre jól teljesít, ráadásul befogható a csavarozógépbe is.


    Ezt a rendszerűt szeretem leginkább használni, mert egy menetben elő is fúr. Ára 3 és 5 ezer között mozog. Megéri.


    Lidi-s. 800 pénz alles komplette. A furdancsok szemetek, azt ki kell dobni. A zenkolók külső átmérője megegyezik (???), de mindegyiken van határológyűrű, és jóféle fafúrót beletéve a hármas, négyes, ötös(ebben már nem vagyok annyira biztos, lehet, h ötös az nem) reissercsavarokhoz jól használható. A túlélőkészletbe nagyon jól illik.

    Sajnos sok esetben a jobbféle (a 3-5 ezer ft-os) határológyűrű nélkül kerül a boltokba. De a lidis pont illik rá. Ha oszlopos fúróba tehető a fúrandó munkadarab, akkor nekem a háromélű is elég jól muzsikált, de le kell venni a fordulatot három élnél, hogy ne legyen tojás a furat.
    Ja, és a rögzítő hernyócsavar alatt picit meg szoktam köszörülni a fafúrót, h ne tudjon elfordulni, a megnyomnám a fúrógépet.

    Ennyit tudtam segíteni.
    Fémhez meg a sima fémcsigafúrót szoktam használni. Ezeket kizárólag fához.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #6198 üzenetére

    Ja, eddig még képes is lennék a dologra, ha megerőltetném magam. De azt a térbeli alakzatot (a tat) hogy írják le? Tudom, h leírható, de fogalmam sincs, miként. A rétegrajzig még elér a fantáziám, de az elég pontatlan, v inkább túl szakaszos.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6180 üzenetére

    Bemutatok most egy sikertelen tesztet. Csak most este, véletlenül jöttem rá, h elejétől hibás volt minden.


    Semmi érdekes. A teszt első vágása.


    Most nem vágtam semmit, csak átfordítottam az anyagot úgy, ahogyan a képen látható. Szemre tizeden belül van a gér 90 fokja.


    Ez pedig a függőleges bemetszés. Itt mértem ki 3 tized eltérést.


    Aztán rájöttem, h ez a fadarab pont ott billeg, amin végig ütköztettem. (Ez egy szabadkézi körfűrészes vágás, amikor széleztem az anyagot.)

    Mindezt azért mutattam be mégis, mert beszédes: Még hevegyészatt anyaggal is pofás pontosság - így szemre.

    ...és mindjárt megy egy picit beszédesebb, és értékelhetőbb gyorsteszt.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz thyeby #6205 üzenetére

    hevegyészett= hevenyészett. Már nem engedett szerkeszteni.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #6202 üzenetére

    Ja, én félreértettelek. Nem tudtam, h gyártót keresel, én meg itt agyaskodok, h milyen rendszerű mennyiért van. Bocsi!

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6180 üzenetére


    Két külön fadarab, és két külön vágás összeillesztve. Méretek: 100x48; 70x48


    A rostokon megfigyelhető, hogy a baloldali anyagot átfordítottam 180 fokkal.

    Ezzel mind a gér 90-et, mind a függőleges 90-et le lehet mérni. Ha bárhol elmegy a fűrészlap egy tizedet, az már két tizedes rést eredményezne, és a fotón is meglátszana. (Szintkülönbség látszik csupán néhol, de az abból adódik, h a gyalukést már ideje lenne élező kezébe adni.)

    Ennek alapján úgy érzem, elmondható, h igen pontos ez a DW 702.

    A 45 fokot még nem volt alkalmam letesztelni, arra várnod kell kicsikét.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák