Gyorskeresés
Módosította szerverprocesszorainak útitervét az AMD
2009-ben nyolc- helyett csak hatmagos, 2010-ben hat, illetve tizenkét magot tartalmazó CPU-k kerülnek piacra.
Hirdetés
Randy Allen, az AMD elnökhelyettese, a szerverek és munkaállomások üzletágának vezetője egy tegnapi telekonferencián a vállalat útitervének változásairól számolt be. A módosítások indokaként az OEM partnerek visszajelzéseit jelölte meg, azaz igyekeznek összehangolni az új szerverprocesszorok kialakítását és ütemezését a vásárlói igényekkel. Ez részint azt takarja, hogy platformváltásra csak később, nagyjából két év múlva kerül csak sor, ami még jó ideig lehetővé teszi a meglévő rendszerek fejlesztését.
A következő, a Shanghai kódnéven fejlesztett processzor az eddig tervezett időpontban, vagyis 2008 második felében kerül piacra. Az AMD első 45 nm-es csíkszélességen készülő CPU-ja nem csupán a gyártástechnológia tekintetében tér el elődjétől; noha továbbra is négy magot tartalmaz, kisebb architekturális változtatásokkal növelik az egy órajel alatt végrehajtható műveletek számát. A Shanghai a processzorok közötti kommunikációhoz koherens HyperTransport 3.0 linkeket fog használni, harmadszintű gyorsítótárának méretét pedig 2-ről 6 MB-ra növelik.
Új a publikus útitervben az Istanbul kódnevű lapka, amely az aktuális, 1207 tűs foglalatba illeszkedik, de már hat magot tartalmaz. A 2009 második felében érkező CPU két- és többprocesszoros rendszerekbe illő változatban egyaránt megjelenik.
2010 első félévében az AMD platformváltást hajt végre; a Socket G34 mellett már DDR3 memóriákat lehet munkára fogni, és új chipset is készül hozzá: az RD890 kódnevű lapka nem-koherens HyperTransport 3.0 linken fog kapcsolódni a processzorhoz. Erre az új platformra alapoz az ugyanekkor színre lépő, összesen négy HT 3.0 linkkel ellátott, hatmagos Sao Paolo, illetve a 12 magos Magny Cours kódnevű CPU is, utóbbi immár 12 MB harmadszintű gyorsítótárral.
Feltűnő, hogy a fenti listából hiányzik a nyolcmagos, eredetileg 2009-re várt Montreal, így viszont az AMD elkerülheti az Intel nyolcmagos Nehalem processzoraival való közvetlen versenyt. A 6 és 12 magos processzorokkal a gyártó több szempontból is jól járhat; az előbbiek kihozatalát még viszonylag könnyen kontroll alatt tarthatja, az utóbbiak pedig úgy nyújthatnak megfelelő teljesítmény/ár arányt, hogy nem szükséges drága fejlesztésekbe fogni, ugyanis két hatmagos lapka közös tokozásba helyezéséről van szó.
Azóta történt
Előzmények
Gyártók, szolgáltatók
Hirdetés
Vodafone: Internet fél áron, dupla adatmennyiséggel két hónapig!
PR
1395 Ft havidíjjal és 4GB adatforgalommal az első két hónapban, ha két évre a MobilNet 7 csomagot választod. Rendeld meg online, díjmentes házhozszállítással!





